Czy częsta masturbacja może osłabiać pamięć i energię do życia?

Witam. Mam 23 lata..uprawiam masturbację od 7 lat. Przez pierwsze 4 lata dosyć często przynajmniej 4 razy w tygodniu,a przez ostatnie 3 lata trochę mniej,ale dalej nie mogę się od tego wyzwolić. Czy częsta masturbacja może osłabiać pamięć,energię do życia i czy może wplynąć szkodliwie na moją psychike???

Dzień dobry!

Zazwyczaj nadmierna masturbacja jest jedynie objawem - skutkiem widocznym na zewnątrz. Podobnie, jak objawem jest np. wrażenie osłabienia koncentracji, zmniejszenia życiowej energii, spadku nastroju.
Być może wszystkie te objawy mają jedną wspólną przyczynę i to tej przyczynie warto się przyjrzeć? Może być to np. zaniżona samoocena, lęki, nieśmiałość, przewlekły stres, konflikty rodzinne lub niepowodzenia w związku lub jakieś specyficzne cechy osobowości (np. introwersja, uległość, duże zapotrzebowanie na silne bodźce itp), które stały się dominujące nad Pana samopoczuciem, zachowaniem, myślami, nastrojem.

W przypadku uzależnienia od masturbacji zazwyczaj zaspokaja ona inne potrzeby niż tylko seksualną.

Pozdrawiam!

Dorosły mężczyzna powinien dążyć do współżycia partnerskiego. Masturbacja jest aktywnością zastępującą dojrzały seks.
Z postu nie wynika, czy jest Pan w układzie parterskim, czy nie...
Masturbacja prawdopodobnie służy Panu do obniżania napięcia psychicznego, a nie tylko seksualnego.
Być może jest więc problem radzenia sobie ze stresem.
Masturbacja nie osłabia pamięci, energii do życia i nie wpływa szkodliwie na psychikę.
Nadmierna masturbacja jest często jednak objawem
niestabilnej psychiki i ucieczki od dojrzałej seksualności, od pełnego realizowania się w związku partnerskim.
Myślę, ze warto byłoby odwiedzić psychologa, a najlepiej seksuologa-psychologa.
Pozdrawiam.