Czy deficyt może mi teraz zaszkodzić?

Mam pytanko, czy wejście w deficyt moze mi w tym przypadku zaszkodzić? Straciłam miesiączkę przez dietę, szybko wróciłam do racjonalnego żywienia, ale dalej okresu nie mam. Zrobiłam badania i udałam się do specjalisty, okazało się, że mam niski poziom estrogenów i dostalam femoston. Na początku przez kilka miesiecy próbowalam przywrócić okres nadwyżką kcal, co odbiło się na mojej wadze i samoocenie ( 9 kg). Chciałabym zrzucić tak ok 2 - 3 kg.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pani przypadku wejście w duży deficyt kaloryczny może zaszkodzić na dłuższą metę, ponieważ organizm potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, aby móc regulować swoje funkcje, w tym produkcję hormonów potrzebnych do utrzymania regularnego cyklu miesiączkowego.

Jeśli chce Pani zrzucić kilka kilogramów, ważne jest, aby unikać skrajnych diet i drastycznych ograniczeń kalorycznych. Zamiast tego, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i stopniowe ograniczenie kalorii, nie więcej niż o 200-300 kcal dziennie, co pozwoli na utratę wagi w sposób zdrowy i kontrolowany.

Należy także pamiętać, że wszelkie skoki wagi, zarówno w dół, jak i w górę, mogą wpłynąć na układ hormonalny, co często prowadzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Warto jest dążyć do utrzymania zdrowej wagi, ale nie za wszelką cenę, a w sposób kontrolowany i stopniowy.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://zywienie.abczdrowie.pl/zdrowe-odchudzanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.