Czy można jakoś się przed tym zabezpieczyć?

Dzieńdobry, mam bmi 39 i stłuszczenie wątroby i trzustki, chciałbym w miarę możliwości jak najszybciej schudnąć i utrzymać zdrowe nawyki, żeby odwrócić stan stłuszczenia. Jednak wyczytałe , że zbyt szybkie chudnięcie może spowodować zwiększenie stłuszczenia. Dlaczego tak jest i czy można jakoś się przed tym zabezpieczyć - jakiś suplement lub jedzenie konkretne? I drugie pytanie czy dieta na stłuszczenie wątroby i trzustka jest taka sama czy jest coś co np pomaga na trzustkę, ale niepomaga na wątrobę? dziekuje za odpowiedz

Najistotniejszy jest deficyt kaloryczny. Proszę wyliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne z uwzględnieniem współczynnika aktywności fizycznej. Od tej wartości należy odjąć od 300 do 500 kcal. W ułożeniu jadłospisu może Panu pomóc dietetyk lub aplikacje z funkcją liczenia kalorii. Zaleca się dietę z ograniczeniem węglowodanów prostych (cukrów) oraz kwasów tłuszczowych trans i nasyconych(utwardzanych i poddanych obróbce termicznej).