Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy depresja i bezsenność mogą mieć wpływ na przebieg ciąży?

Mam 37 lat, dopiero od niedawna jestem mężatką, chcielibyśmy z mężem zacząć starać się o dziecko (dotychczas stosowaliśmy antykoncepcję - m.in. dlatego, że brałam leki uspokajające i przeciw bezsenności). Podjęliśmy decyzję o dziecku, jednak mam wiele obaw co do zdrowia dziecka z powodu mojej skłonności do bezsenności i stanów depresyjnych.

W ostatnich latach zdarzały mi się okresy 2 tygodni nie spania non stop, łącznie z stanami lękowymi w nocy. Jestem osobą znerwicowaną, zażywałam w przeszłości leki uspokajające zapisane przez lekarza, ostanie odstawiłam rok temu (A***- lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI). Ostatnio lekarz sugerował powrót do A****ze względu na powtarzającą się bezsenność i lęki. Moje obawy to: 1) zajście w ciąże w trakcie stosowania A*** - jaki może mieć to wpływ na zdrowie poczętego dziecka? 2) zajście w ciąże przy intensywnej bezsenności i dużej nerwowości. Wiem, że sytaucja jest skomplikowana, tym bardziej, że mam już 37 lat. Jednak bardzo proszę o zasugerowanie rozsądnego rozwiązania.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Lek, o którym Pani pisze, nie jest wskazany w ciąży - może stanowić zagrożenie dla dziecka. Są jednak inne preparaty z tej samej grupy (SSRI- inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), które są lepiej przebadane pod tym kątem i które bywają sotosowane u ciężarnych, bez wyraźnych negatywnych skutków u płodu. Powinna Pani porozmawiać o tym ze swoim psychiatrą.

Oczywiście można spodziewać się, że sama farmakoterapia nie zlikwiduje całkowicie nerwicy i bezsenności. Metodą leczenia tych stanów (szczególnie lęku) o dużej skuteczności jest też psychoterapia. Pani psychiatra może z pewnością polecić Pani dobrego terapeutę (o ile sam nie ma takich kwalifikacji). Tę metodę można bezpieczenie stosować również w ciąży. Wskazane byłoby jednak przynajmniej częściowe opanowanie objawów chorobowych jeszcze przed poczęciem.

Znerwicowanie i bezsenność będą bowiem z pewnością miały negatywny wpływ na przebieg ciąży. Ponieważ w Pani wieku płodność naturalnie może już być zmniejszona, radzę jak najszybciej podjąć, przy współpracy z psychiatrą i ginekologiem, który poprowadzi ciążę, energiczne postępowanie lecznicze, dla dobra przyszłej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy