Czy długotrwałe stosowanie melatoniny jest szkodliwe?

Witam. Mam 20 lat i choruję na ciężką nerwicę, prawdopodobnie również fibromialgię (nawracające, wędrujące bóle różnego rodzaju w ciele - głównie w stawach). Otóż mam problemy ze snem, w związku z tym od około 2-3 lat używam melatoniny, która naprawdę mi pomaga (cierpiałem na bezsenność). Wcześniej brałem po miesiąc czasu i przerywałem na kilka miesięcy, teraz biorę czwarty miesiąc z rzędu. Czy w tym wieku może mi to zaszkodzić? Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie,
Dotychczasowe badania pokazują, że melatonina jest substancją bezpieczną dla organizmu. Jednak naukowcy twierdzą, że nie powinna być ona brana przez osoby przed 30 rokiem życia, gdyż w tym okresie szyszynka wytwarza wystarczającą ilość tego hormonu. Poza tym nie powinny jej stosować osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne.
Wspomniałeś, że chorujesz na nerwicę - nie wiem, czy ją leczysz, ale może warto byłoby się zastanowić nad psychoterapią?
Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Według mojej opinii, Melatonina jest naturalnym i nie toksycznym preparatem.
Proszę upewnić się i zasięgnąć informacji u farmaceuty, celem rozwiania Pana obaw.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Irena Mielnik-Madej