Czy doszło do skręcenia palca?

Dzień dobry, czy krwiak podskórny i lekka puchlizna mogą być jedynym śladem po lekkim skręceniu/urazie stawu palca? Lekarz wykonał zdjecie rtg, nie stwierdzil zadnych deformacji poza krwiakiem. Czy nadwyrężenie ścięgien, torebki stawowej i więzadła palca mogą zostać wykryte podczas ogledzin palca i badania rtg, czy nie ma na to szans trzeba robić dodatkowe badania ?
KOBIETA, 45 LAT 2 miesiące temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Objawy, które Pani opisuje, mogą być jedynymi oznakami lekkiego skręcenia palca. Kiedy mówi się o skręceniu np. palca, mowa o skręceniu któregoś (lub wszystkich) stawu budującego palec. Przy kręceniu stawu dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej na skutek działania na staw siły przekraczającej jej wytrzymałość. Zwykle w takim przypadku zakres ruchu stawu jest większy od fizjologicznego.

Wyróżnia się trzy stopnie skręcenia stawu. Skręcenia I stopnia, tzn. lekkie, cechują się minimalnym krwiakiem i obrzękiem okolicy stawu. Nie odnotowuje się patologicznych ruchów w zakresie stawu. Najprawdopodobniej doszło u Pani właśnie do takiego uszkodzenia. Lekarz zlecił RTG, aby wykluczyć towarzyszące skręceniom małe pęknięcia lub złamania kości. Na wykonanym zdjęciu RTG nie można zobaczyć nadwyrężeń tkanek miękkich, takich jak torebki stawowe i więzadła czy też ścięgna. Aby wykryć ich uszkodzenia należy przeprowadzić badanie USG.

Więcej informacji w temacie skręceń oraz wskazanej po urazie rehabilitacji znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu,

https://uroda.abczdrowie.pl/rehabilitacja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty