Czy doszło w tej sytuacji do przeniesienia wścieklizny?

Dzień dobry, Wczoraj w trakcie postoju na stacji kręcił się bezpański pies, postanowiłam go nakarmić. Karmiłam go starając się żeby moja ręka w żaden sposób nie miała z Nim kontaktu, jednak mam wrażenie, że w pewnym momencie przez ułamek sekundy otarł się językiem o moją rękę. Nie umyłam rąk, bo kolejka na stacji była długa, a my za godzinę byliśmy w domu. W trakcie jazdy zapomniałam się i włożyłam palec do nosa, bo mnie coś zaswedzialo. Dodam iż na rękach nie miałam żadnych otwartych ran, otarć itd. Czy jest jakakolwiek możliwość zarażenia się wścieklizną, pies nie wyglądał na chorego, jednak kręcił się od samochodu do samochodu jakby kogoś szukał, był przyjazny. Czy powinnam zgłosić się do lekarza prewencyjnie? Jestem w 6 miesiącu ciąży i popadam w paranoję lęku.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli pies Panią nie pogryzł, a ślina zwierzęcia nie miała kontaktu z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową, to szansa na zakażenie jest bardzo mała. Z tego co Pani mówi, pies nie wyglądał na bezpańskiego, co też zmniejsza szanse na to, że był nosicielem wirusa.

Wścieklizna to wirusowa choroba odzwierzęca. W naszym kraju można się nią zarazić od dzikich zwierząt, w szczególności od lisów lub bezpańskich psów. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez pogryzienie.

Do symptomów tej choroby zaliczamy w szczególności pieczenie lub mocny ból w okolicach rany, przez którą doszło do przeniesienia wirusa W późniejszych stadiach może się pojawić nadmierne pobudzenie psychoruchowe, a nawet halucynacje wzrokowe i słuchowe.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, proszę udać się do lekarza celem skierowania na odpowiednie badania i przeprowadzenia ewentualnego leczenia.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które pozwolą lepiej zrozumieć tę chorobę:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.