Czy dreszcze, duszności i strach to nerwica?

Witam, mam dziwne nagłe objawy. Ni z tego, ni z owego zaczynam się dziwnie czuć, robi mi się gorąco, w głowie nie wiadomo co, drętwienie pośladków, dreszcze, do tego strach, że zaraz umrę albo zemdleję w kościele. Mam różne napady. Czy to na pewno nerwica?

ponad rok temu

Witam!

Zgłaszane objawy mogą wskazywać na zespół lęku napadowego. W napadzie lęku pojawiają się dolegliwości fizyczne, które mogą przebiegać pod postacią: duszności, wzmożonej potliwości, parcia na mocz i stolec, nudności, zawrotów głowy, drętwienia kończyn. Uczucie lęku może być nieuświadamiane, natomiast często pojawiają się myśli typu ,,Chyba zwariuję", ,,Umrę", ,,To zawał lub udar" itp., które nasilają lęk i objawy somatyczne. Napad lęku narasta, aż do osiągnięcia pewnego maksimum, po czym - opada, zazwyczaj po kilkunastu minutach. Napady często pojawiają się w miejscach zatłoczonych oraz takich, z których wyjście może być trudne (hipermarket, kino, teatr), z czasem dochodzi do unikania takich miejsc. Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, w szczególności poznawczo-behawioralna.