Czy e ciąży można stosować lekki deficyt energetyczny?

Witam. Czy w ciąży można stosować lekki deficyt energetyczny? Przed drugą ciążą udało mi się w ciągu roku schudnąć 32 kg, miałam problemy ze zdrowiem, ale dzięki diecie od dietetyka i ćwiczeniom udało mi się obniżyć wskaźnik BMI i pozbyć IO. Jestem obecnie jednak w 13 tyg.ciąży i przytyłam już 5 kg. Bardzo boję się więcej przytyć... Od czasu zrzucenia zbędnych kilogramów, obawiam się, że znowu będę wyglądała jak kiedyś. Niestety pierwsze miesiące ciąży były dla mnie bardzo męczące - do teraz męczą mnie nudności, osłabienie i często nie mam sił na aktywność fizyczną, przez co głównie praktykuję spacery (wcześniej trenowałam siłowo 5 dni w tygodniu po 45-60 min.), W dodatku nie jest to codzienna rutyna, a jedynie w dni, kiedy czuję się lepiej... Miałam również do niedawna różne zachcianki i ulegałam wielu pokusom... Chciałabym jednak wziąć się za siebie i spróbować nieco wrócić do aktywniejszego trybu oraz wrócić do liczenia kcal, aby nie przytyć już więcej. Czy muszę być na zerze kalorycznym czy mogę zastosować lekki deficyt z rzędu 200-300 kcal?

Witaminy w ciąży

Dzień dobry

Zdecydowanie nie może być Pani teraz na deficycie kalorycznym!! To może zaszkodzić dziecku. Powinna Pani jeśc zdrowo, dieta musi być pełnowartościowa i dobrze zbilansowana. Jak będzie się Pani tak odżywiać to dużo Pani nie przytyje a po porodzie wróci Pani do formy. Ciąża to nie jest czas na odchudzanie. Musi Pani zadbać o siebie i dziecko.

Pozdrawiam

Joanna Wasiluk

Dietetyk