Czy hemoroidy mogą być przyczyną takiego zapachu?

Z mojego odbytu wydobywa się intensywny zapach kału, nawet po dokładnym umyciu. Czy hemoroidy mogą być przyczyną tego zapachu? jaka może być inna przyczyna tego zapachu? sam podejrzewam też przetokę odbytu. Dodam, że na pewno nie jest to zespół jelita wrażliwego, bo zmiana diety nic nie daje. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nieprzyjemny zapach z odbytu to jedna z bardziej wstydliwych dolegliwości. Może ona pojawić się zarówno przy hemoroidach, jak i innych chorobach odbytu.

Zdarza się, że zapach ten związany jest z wydzieliną lub śluzem z odbytu. Jest to jeden z pierwszych objawów schorzeń gastroenterologicznych i proktologicznych. Jednym z nich są właśnie hemoroidy, nazywane żylakami odbytu. Występuje przy nich śluz lub wodnista wydzielina dająca uczucie mokrego odbytu, która może wydzielać nieprzyjemny zapach.

Podobne objawy daje również przetoka odbytu. Oprócz uczucia wilgoci, chory doświadczać może swędzenia i pieczenia, a zamiast guzka krwawniczego (jak w przypadku hemoroidów) pojawia się ropień.

Ponadto nieprzyjemny zapach wydobywający się z odbytu oznaczać może infekcje bakteryjne lub pasożytnicze, dlatego kluczowa jest wizyta u proktologa w celu zdiagnozowania problemu i wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieprzyjemny-zapach-z-odbytu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieprzyjemny-zapach-odbytu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieprzyjemny-zapach-z-okolicy-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.