Czy istnieje dieta dla matek karmiących?

Witam, jestem mamą 17 dniowego dziecka. Mam pytanie. Czy jest jakaś dieta dla matek karmiących piersią? Czy można jeść wszystko m na co ma sie ochotę - w granicach rozsądku oczywiście. Mieszkam w Norwegii i tutaj nie ma zadnej diety i przeciwwskazań, a nie chcę zaszkodzić synowi. Dziękuje

Witam szczególnie serdecznie, ponieważ sama swego czasu mieszkałam w Norwegii i aż miło wspomnieć :)

Dieta kobiety karmiącej powinna być przykładową zdrową dietą - wskazówki znajdzie Pani w piramidzie Żywności i Żywienia w podanym niżej linku, a także znajdzie Pani tam 10 zasad zdrowego żywienia.
http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia

Czego się nie zaleca karmiąc piersią: ostrych przypraw,alkoholu (negatywny wpływ na rozwój umysłowy), mocnej kawy (maluch może być niespokojny), potraw smażonych. i tyle.

Jeśli zauważy Pani u maluszka silne wzdęcia można zmniejszyć ilość roślin kapustnych czy strączków, ale tylko jeśli jest ku temu powód.

W jadłospisie powinny być produkty z każdej grupy:

warzywa i owoce (najlepiej świeże, mało przetworzone) a także bakalie - orzechy (garstka dziennie np. nottmix) i suszone owoce jako słodki dodatek

pełnoziarniste produkty zbożowe (chleby - ale nie loff, tylko grovbrod; makarony razowe - te ciemniejsze, kasze wszelkiego rodzaju - np. bokhvete, płatki naturalne - havregrynn bez dodatku masy cukru)

produkty mleczne (kefir, kulturmjolk, surmjolk, zwykłe mleko, jogurty)

ryby i mięso - szczególnie jeśli uda się złowić świeżą rybkę - 2 razy w tygodniu

rośliny strączkowe - linser, kikerter, bonner itd

Podsumowując: im zdrowiej się Pani odżywia, tym lepszy pokarm dostanie maleństwo. Proszę pamiętać, iż karmienie piersią to zawsze pierwszy wybór i należy je prowadzić tak długo, jak to możliwe :)

Jeśli pojawią się konkretne pytania dot. produktów na rynku norweskim to zapraszam. http://poradnialubczyk.pl/
Pozdrawiam

Dzień dobry,

jeżeli karmi Pani maluszka piersią i dobrze toleruje Pani pokarm to nie ma większych przeciwwskazań do ograniczania pokarmów.

Zaleca się dietę łatwostrawną ( np. bez smażenia) i bez dużych ilości produktów wzdymających.

W początkowym etapie może Pani ograniczyć orzechy.

Ważne jest to, aby produkty, które Pani spożywa były świeże w miarę możliwości z jak najmniejszą ilością środków chemicznych, np. pestycydów.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga