Czy istnieje ryzyko uszkodzenia nerwu?

witam pana i dziekuje za pana odpowiedzi oraz cierpliwosc pytal pan jakie sa tedruzy otorzlekarz okreslil je jako druzy jawne olbrzymie tarczy n.2 ol co to oznacza dla mojego meza jeszcze jedno maz ma skierowanie do katowic na badanie elektrofizjologiczne jak pan mysli czy moglo wystapic u meza uszkodzenie nerwu bo lekarz ktory leczyl meza nieoficjalnie wspomnial o tym mezowi serdecznie pozdrawiam

Witam!
Druzy tarczy nerwu wzrokowego to schorzenie wrodzone, dziedziczne.
Polega na odkładaniu chialinowego materiału w obrębie tarczy nerwu wzrokowego. Można je zdiagnozować w trakcie badania dna oka (ale też USG czy angiografii fluoresceinowej).
Ponieważ duże druzy mogą uciskać włókna nerwowe, to może to doprowadzić do powstania mroczków w polu widzenia imitujących mroczki jaskrowe, natomiast nie wiem, skąd pomysł o uszkodzeniu nerwu. Obawiam się, że znalezienie okulisty specjalizującego się w druzach graniczy z cudem.
Każdy okulista jest w stanie je zdiagnozować, leczenie nie istnieje, stan wymaga jedynie obserwacji (okresowo należy wykonać badanie pola widzenia).
Pozdrawiam