Czy jest duże ryzyko ciąży przy pominięciu kilku tabletek antykoncepcyjnych?

Dzień dobry, od 2 lat regularnie przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, w ostatnim tygodniu nie mam pojęcia jak ale przez natłok pracy zapomniałam zażyć trzech (lub 5 już nie jestem w stanie określić) pod rząd. Byłam kilka dni po okresie z tego co pamiętam i dopiero wczoraj wzięłam tabletkę. W tym czasie współżyłam. Czy waszym zdaniem jest spore ryzyko zajścia w ciążę? Po jakim czasie mogłabym to sprawdzić? Z góry dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 20 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

W opisanej przez Panią sytuacji istnieje duże ryzyko zajścia w ciążę. Wspomina Pani, że pominęła kilka tabletek antykoncepcyjnych pod rząd, a to z pewnością obniżyła ochronę. W dodatku najprawdopodobniej miało to miejsce po krwawieniu z odstawienia, a więc na początku cyklu. Wówczas ryzyko zapłodnienia na skutek pominięcia tabletki jest największe.

W związku z tym zachęcamy Panią do wykonania testu ciążowego, dzięki któremu będzie można zweryfikować, czy zaszła Pani w ciążę. Może go Pani wykonać już po 14 dniach od współżycia. Można również oznaczyć poziom beta-HCG we krwi.

Podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna-a-ryzyko-zajscia-w-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-pierwszym-tygodniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-5-tabletek-antykoncepcyjnych-w-pierwszym-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.