Czy jest jakaś choroba, która ma takie same objawy jak anemia?

Jestem siedemnastoletnią dziewczyną. Wyczynowo uprawiam sport, podczas obozu sportowego dwukrotnie zemdlałam. Zabrali mnie do szpitala - wypisali mnie z podejrzeniem arytmii. Na własną rękę robiłam badania kardiologiczne (ekg, holter, echo serca) oraz neurologiczne (tomografia głowy, eeg) i nic nie wykryto, z krwią również wszystko jest okej (niestety wszystkie badania są u lekarzy i nie mogę ich spisać). Od dwóch miesięcy nie trenuję, a i tak od czasu do czasu mdleję, z całkowitą utratą przytomności. Czuję się senna, kręci mi się w głowie, mam problemy z koncentracją, zaburzenia widzenia, odczuwam straszne bóle brzucha (zwłaszcza wieczorem) oraz od czasu do czasu bóle klatki piersiowej. Badania mam w normie, to nie może być anemia, więc co?

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Oczywiście opisane przez Ciebie objawy mogą występować w przebiegu niedokrwistości, jednak jeśli po pierwszym epizodzie utraty przytomności przebywałaś w szpitalu, to z pewnością ta przyczyna została wykluczona jako pierwsza.

Powtarzające się omdlenia z całkowitą utratą przytomności wymagają podjęcia pilnej diagnostyki. Piszesz, że w szpitalu, do którego trafiłać, podejrzewano u Ciebie artytmię. Mimo że wykonane prywatnie ekg, badanie ekg metodą holtera i echo serca są prawidłowe, powinnaś koniecznie zostać zbadana przez kardiologa, który po zebraniu z Tobą dokładnych wywiadów i analizie wyników badań oceni, czy należy podjąć bardziej szczegółową diagnostykę, czy też przyczyna dolegliwości leży gdzie indziej. Zaburzenia rytmu serca mogły nie zostać uchwycone w 24-godzinnym badaniu holter ekg, a tym bardziej w jednorazowym ekg. Nie oznacza to jednak, że nie występują one wcale i że nie są przyczyną omdleń.

Konieczna jest także konsultacja neurologiczna, zwłaszcza, jeśli zaburzenia widzenia i zawroty głowy występują między epizodami omdleń, jeśli występowały także w czasie, kiedy wykonywane było badanie holter ekg.

Najlepiej by było, abyś możliwie szybko udała się do lekarza rodzinnego, który skierowałby Cię do szpitala, gdzie zostałabyś dokładnie przebadana. Ważne jest, aby diagnostyka była koordynowana przez specjalistę, który odpowiednio pokieruje tym procesem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty