Czy jest jakiś sposób żeby się przed nią uchronić?

18 kwietnia rozpoczęła się moja ostatnia miesiączka, 2 pierwsze tygodnie brałam regularnie tabletki vibin mini, oraz w 1 dzień 3 tyg, 2 tabletkę z 3 tyg wzięłam z 45 tyg opóźnieniem. A właśnie między 1 a 2 tabletka z 3 tyg uprawiałam seks i partner doszedł we mnie, następnego dnia również uprawialiśmy seks i doszedł we mnie, zgubiłam tabletki antykoncepcyjne następnego opakowania już nie miałam i tym sposobem wzięłam tylko 2 tabletki z 3 tygodnia. Jak duża jest szansa na ciąże i czy jestem jeszcze się w jakiś sposób przed nią uchronić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą, jeśli są zażywane regularnie w sposób opisany przez producenta.

Niestety w Pani przypadku doustna antykoncepcja hormonalna mogła nie spełnić swojej funkcji z powodu przerwania przyjmowania tabletek. Istnieje więc ryzyko ciąży, zwłaszcza, że w tym czasie dochodziło do niezabezpieczonych stosunków.

W tym momencie raczej nie można już nic zrobić, gdyż antykoncepcję awaryjną stosuję się do 120 godzin od ryzykownego stosunku. Po upływie tego czasu nie zadziała ona tak jak powinna.

Proszę więc odczekać około 10-14 dni i wykonać test ciążowy z moczu lub krwi, który pozwoli wykluczyć bądź potwierdzić ciążę.

Inne pytania o podobnej tematyce znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-w-drugim-tygodniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletek-antykoncepcyjnych-w-trzecim-tygodniu-zazywania, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-trzech-tabletek-antykoncepcyjnych-a-ryzko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.