Czy jest różnica pomiędzy Euthyroxem a Letroxem?

Witam! Rok temu na wakacjach przeszłam terapię radiojodową, od tego czasu niezmiennie zażywam Euthyrox. Zaczęłam od dawki 25, stopniowo była ona zwiększana, aktualnie - 125. Chciałabym zapytać, czy jest jakaś różnica pomiędzy Euthyroxem a Letroxem? Niestety po obecnych tabletkach nie czuje się dobrze, cały czas jestem senna, ociężała i przybrałam na wadze, pomimo diety, którą staram się stosować. Czy wymiana tabletek mogłaby coś zmienić? Zarówno w samopoczuciu jak i może w ruszeniu kilogramów.

Szanowna Pani,

Podstawowa różnica między wspomnianymi preparatami polega na obecności laktozy (tzw. cukier mleczny) w Euthyroxie. Jeśli pojawiają się u Pani objawy złego samopoczucia po spożyciu produktów mlecznych, może to wynikać z nietolerancji laktozy. W takim wypadku lepszą opcją będzie Letrox, który nie zawiera cukru mlecznego.

Problem może także tkwić w stosowanej diecie, która powinna być odpowiednio zbilansowana i pozbawiona produktów, które są źle tolerowane. Tutaj pomocna będzie wizyta u wykwalifikowanego dietetyka.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA