Czy jest szansa że donoszę tą ciążę?

witam mam anemie I biore zelazlo x3 dziennie na chwile obecna, staramy sie o dziecko z mezem od paru lat,w 2016 roku poronilam w 7 tyg ciazy, jestem po usunieciu miesniaka juz pare miesiecy I wszystko przebiega normalnie, maz ma slaba morfologie , jaka jest szansa na maly cud ???

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli starają się Państwo o dziecko od kilku lat , to sugerowałabym zgłoszenie się do kliniki leczenia niepłodności – tylko tam wykwalifikowani specjaliści będą w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie.

Niestety nie sposób oceniać Państwa szans na podstawie informacji o anemii i p słabych wynikach morfologii męża. Na pewno powinna Pani wyrównać poziom żelaza, ponieważ w ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest bardzo duże i warunkuje on prawidłowy rozwój płodu, dodatkowo zaś samo poczęcie może być utrudnione przy nasilonej anemii z niedoboru żelaza. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/planowanie-ciazy-przy-anemii. Stan po usunięciu mięśniaka nie jest przeciwwskazaniem ani utrudnieniem dla ciąży, więc jeżeli tylko ginekolog monitoruje Pani stan zdrowia oraz przebieg gojenia po zabiegu, to nie musi się Pani obawiać.

Ponieważ nie wspomina Pani, co oznacza, że mąż ma słabą morfologię, to trudno powiedzieć, czy jest to przeszkodą w poczęciu, jednak zdrowie mężczyzny na pewno ma niebagatelny wpływ na jego płodność, a konkretnie na jakość plemników. Odsyłam do artykułu, może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/plemniki-budowa-produkcja-nieprawidlowosci.

Proszę pamiętać, że na niepłodność składa się niekiedy szereg czynników, co czyni ten problem niezwykle skomplikowanym. Ustalenie przyczyny niepłodności bywa bardzo trudne, ale na pewno pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest zadbanie o to, by ogólna kondycja zdrowotna była poprawna. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nieplodnosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.