Czy jestem chory psychicznie ?

Witam! Jestem Sławek i mam 18 lat. Lubię być nieszczęśliwy i odrywać się od rzeczywistości w jakąś zupełnie inną, mroczną i ciekawą. Lubię patrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy niż większość ludzi. Nienawidzę tej rzeczywistości, w której nam, Polakom, dane jest mieszkać. Gdy słyszę słowo kotlet albo niedzielny obiad to mam ochotę umrzeć. Często wychodzę z domu w nocy, słucham ulubionej muzyki - takiej melancholijnej, i często zachodzę na cmentarz i właśnie wtedy czuję się lepiej. Czuję ulgę. Wszystko ulatuje jak zobaczę jakieś palące się znicze. Musi być ciemno, wtedy jest ok. Potrafię trwać w tym nastawieniu jakieś 2 h maksymalnie, następnie czuję się z powrotem źle. Rano szkoła, nauka i ta cholerna rzeczywistość. Czuję, że ucieknę z domu w celu poszukiwania tych innych przeżyć. Bo nie wytrzymam. Nie chcę być szczęśliwy! Nie chcę mieć rodziny! Chcę mroku. Czy ja jestem chory ?

18 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Na podstawie Pana opisu nie można postawić rozpoznania choroby psychicznej. Termin "choroba psychiczna" czyli psychoza, jest związany z nieprawidłową oceną rzeczywistości. Powodować taki stan mogą  np. zaburzenia świadmości, halucynacje, pobudzenie. Natomiast zaburzenia psychiczne, takie jak np. zaburzenia lękowe, nerwicowe, zaburzenia osobowości nie zakłócają percepcji rzeczywistości, jednak są powodem gorszego funkcjonowania i radzenia sobie, np. z codziennymi obowiązkami. Mogą też powodować, że dana osoba ma istotne problemy w bliskich relacjach, zdobywa pracę poniżej swoich możliwości, ma gorsze oceny w szkole itp.

Określoną diagnozę - potwierdzającą lub wykluczającą występowanie zaburzeń psychicznych - może postawić lekarz jedynie w oparciu o osobiste badanie.

Z pozdrowieniami.