Czy katatymia może być następstwem depresji?

Co to jest katatymia, jakie są charakterystyczne objawy i czy może ona być następstwem depresji? Czy może mieć również związek z agresją?

MĘŻCZYZNA, 60 LAT ponad rok temu

Witam!

Katatymia czyli myślenie życzeniowe, jest to stosunek sądów człowieka do jego uczuć. Oznacza to, że sądy wydają się wtedy prawdziwe, kiedy odpowiadają odczuwanym emocjom. Łatwiej jest wierzyć w to, czego chcielibyśmy, by było. Katatymia jest więc życzeniowym przekształcaniem przeżyć oraz zachowań tak, by odpowiadały naszemu nastawieniu emocjonalnemu (oczekiwaniom, obawom czy nadziei). W rzeczywistości jest to sposób myślenia i postępowania, który jest niezgodny z realnymi zdarzeniami.
Ten rodzaj zaburzenia można zaobserwować w nerwicach, psychozach reaktywnych, ale również w przebiegu schizofrenii. Jednak nie musi mieć ono charakteru chorobowego i może występować także u zdrowych osób. W zaburzeniach afektywnych charakterystyczne są hipotymia i atymia, czyli ograniczenie lub zanikanie wysycenia emocjonalnego przeżyć. Zachowanie chorego oraz jego przeżycia mają formę bezbarwną, pustą i chłodną. 

Pozdrawiam 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty