Czy katatymia może być następstwem depresji?
Co to jest katatymia, jakie są charakterystyczne objawy i czy może ona być następstwem depresji? Czy może mieć również związek z agresją?
Co to jest katatymia, jakie są charakterystyczne objawy i czy może ona być następstwem depresji? Czy może mieć również związek z agresją?
Witam!
Katatymia czyli myślenie życzeniowe, jest to stosunek sądów człowieka do jego uczuć. Oznacza to, że sądy wydają się wtedy prawdziwe, kiedy odpowiadają odczuwanym emocjom. Łatwiej jest wierzyć w to, czego chcielibyśmy, by było. Katatymia jest więc życzeniowym przekształcaniem przeżyć oraz zachowań tak, by odpowiadały naszemu nastawieniu emocjonalnemu (oczekiwaniom, obawom czy nadziei). W rzeczywistości jest to sposób myślenia i postępowania, który jest niezgodny z realnymi zdarzeniami.
Ten rodzaj zaburzenia można zaobserwować w nerwicach, psychozach reaktywnych, ale również w przebiegu schizofrenii. Jednak nie musi mieć ono charakteru chorobowego i może występować także u zdrowych osób. W zaburzeniach afektywnych charakterystyczne są hipotymia i atymia, czyli ograniczenie lub zanikanie wysycenia emocjonalnego przeżyć. Zachowanie chorego oraz jego przeżycia mają formę bezbarwną, pustą i chłodną.
Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
Zaburzenia psychotyczne to szeroka grupa zaburzeń
Wyobraź sobie, że nie jesteś w stanie myśleć jasno
Zaburzenia depresyjne są najczęściej diagnozowanym