Czy kontynuować branie tych lekarstw?

Witam. Lekarz psychiatra stwierdził u mnie nerwicę z zaburzeniami lękowymi. Mam mnóstwo objawów somatycznych. Przepisał mi CITABAX 10mg i przez pierwszy tydzień kazał brać po pol tabletki, mówił że będę sie czuła gorzej na początku, mimo to bóle pleców, w klatce piersiowej i tachykardia mnie przerażają...Lekarz mnie uspokaja ze to minie, ale ja i tak boje sie o własne zdrowie i życie. Nie wiem co robić.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

doskonale rozumiem Twoje obawy. Jeśli po raz pierwszy bierzesz leki tego typu, możesz mieć wiele obaw i trudności, szczególnie w początkowej fazie. Zmaganie się z zaburzeniami na tle lękowym plus od tego nerwicą to bardzo dużo. Na pewno przeżywasz wiele różnych emocji i bardzo dobrze, że podjęłaś działanie w kierunku polepszenia swojego stanu zdrowia poprzez skorzystanie z pomocy psychiatry.

Niezwykle istotne jest, abyś postarała się uwierzyć w słowa lekarza. W większości przypadków podczas brania leków, w pierwszych dwóch tygodniach, odczuwa się różnego rodzaju nasilenie stanów somatycznych i psychologicznych. To naturalna reakcja organizmu na zawarte w farmakologii substancje czynne. Dopiero po tych dwóch tygodniach mózg nasyca się produktem w mniej więcej 60%, a odczuwane problemy zmniejszają się. Nie ma jednak zasady ile będzie trwało to u Ciebie. Możliwe, że tylko przez parę dni będziesz odczuwać dyskomfort. Lekarz zachował również wszelkie środki ostrożności, proponując Ci na początek mniejszą dawkę.

Jeśli, mimo to, masz ogromne obawy, zachęcam Cię do zrobienia badań w obszarach, których najmocniej się obawiasz. Możliwe, że pozwoli Ci to uspokoić swoje myśli i da szansę na przetrwanie tych pierwszych trudnych dni.

Równie ważne jest skorzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty, aby przepracować to z czym obecnie się zmagasz. Farmakoterapia pozwoli Ci opanować emocje, natomiast terapia będzie szansą na znalezienie przyczyn Twoich trudności.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog