Czy krwawię z miejsca po nadżerce?

Dzień dobry, ponad 4 tygodnie temu miałam zabieg wymrażania dużej nadżerki. Byłam na wizycie kontrolnej i dostałam pozwolenie na współżycie. Jednak podczas i po stosunku zaczęłam dość mocno krwawić. Mogło dojść do uszkodzenia miejsca po zabiegu? Czy będzie konieczność powtórzenia zabiegu? Już zapisałam się na kolejną wizytę jednak termin dość odległy i czy podczas oczekiwania można zastosować jakieś globulki czy cokolwiek innego żeby zapobiec nawróceniu nadżerki/infekcji.
KOBIETA, 24 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pojawienie się krwawienia z dróg rodnych po odbyciu stosunku, kiedy pacjentka wcześniej miała wymrażaną nadżerkę, może być związane z uszkodzeniem i podrażnieniem miejsca poddanego leczeniu. W związku z tym warto wybrać się do ginekologa na kontrolę, w celu potwierdzenia przyczyny objawów.

Przez pewien czas powinna Pani zrobić przerwę od współżycia, aby ewentualne uszkodzenia błony śluzowej miały możliwość regeneracji i wygojenia. Jeżeli nadżerka została usunięta w całości i nie występują jej nawroty, najprawdopodobniej nie będzie istniała potrzeba powtarzania zabiegu. Bez odbycia wizyty kontrolnej nie zalecamy stosować żadnych środków farmakologicznych, ponieważ mogą one pogorszyć stan Pani zdrowia, bądź tuszować objawy choroby.

Być może pomocne dla Pani będą poniższe artykuły zgłębiające temat nadżerki:

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-nadzerki-szyjki-macicy-wywiad-wziernikowanie-pochwy-badanie-cytologiczne-kolposkopowe-histopatologiczne

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-nadzerki-szyjki-macicy-nadzerka-prawdziwa-i-rzekoma

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.