Czy leki na tarczycę powodują opóźnienie okresu?

Witam. Na dzień dzisiejszy okres spóźnia mi się 10 dni. Mam hashimoto. Biorę Euthyrox 125 od ponad miesiąca. Ostatnie badanie tsh wskazało 3.5. Moja endokrynoloh zwiększyła mi wtedy dawkę leku ze 100 na 125 tak aby poziom tsh był bliższy 1.0 W sierpniu robiłam testy owulacyjne jednak tej owulacji nie zauważyłam, testy stosowałam pierwszy raz. Wg kalendarzyka który prowadzę regularnie od 5 lat owulacja przypadała na 27 dzień cyklu ( cykl średnio 35 dni). 26 dnia cyklu doszło do zbliżenia. W dzień spodziewanej miesiączki wystąpilo skąpe krótkie plamienie o kolorze brązowy/brunatnym bez innych objawów. Najczęściej podczas okresu bolą mnie uda i plecy teraz tego nie było. Robiłam test ciążowy dwa dni po terminie spodziewanej miesiączki i był negatywny. Czy to Juz powód do niepokoju czy po prostu takie wpływ mają leki? Czy w tej sytuacji ciąża jest możliwa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wśród działań niepożądanych, jakie mogą pojawić się podczas stosowania leku Euthyrox producent wymienia zaburzenia miesiączkowania. Oznacza to, że tabletki te mogą wpływać na cykl miesiączkowy, np. go wydłużając.

W opisanej przez Panią sytuacji ciąża również jest możliwa. Stosunek, który odbywa się w okolicy owulacji daje największe szanse na zajście w ciążę, a nie wspomina Pani o żadnym zabezpieczeniu. Ponadto brązowe plamienie pojawiające się w dniu spodziewanej miesiączki mogło być plamieniem implantacyjnym, związanym z zagnieżdżaniem zarodka.

Test ciążowy wskazuje na brak ciąży, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że hormon beta-HCG jest jeszcze zbyt niski, aby został wykryty w teście ciążowym. Bardziej wiarygodnym badaniem jest badanie beta-HCG z krwi, do czego zachęcamy.

Pytania o wpływ leku Euthyrox na cykl miesiączkowy pojawiały się już w naszym serwisie pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosowanie-euthyrox-mogl-wydluzyc-cykl-miesiaczkowy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/cykl-miesiaczkowy-a-stosowanie-euthyrox, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-euthyrox-mogl-opoznic-miesiaczke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.