Czy mam jechać do lekarza?

Witam, wykonałam test ciążowy w sobotę 09.05 i był pozytywny bladoróżowa kreska, kolejny test wykonałam w czwartek 14.05 i test był już bardziej wyraźny. Uznałam że naprawdę jestem w ciąży :) tym bardziej że bolą mnie piersi, mam zgagę i ogólnie trochę inaczej się czuję. Jednak dzisiaj ok18 zaczęłam plamić, tak jakby początek miesiączki. Czy mam jechać do lekarza? Boję się bo bardzo chce tego dziecka. Proszę o informację co zrobić...

Redakcja abcZdrowie

Witam, plamienie w ciąży często jest naturalne i nie powinno budzić obaw. Na początku ciąży może pojawiać się nawet przez pierwszych kilka miesięcy w czasie, w któym powinna wystąpić miesiączka. Z kolei około 7 dni po zapłodnieniu (maksymalnie 12 dni) może wystąpić plamienie (krwawienie) implantacyjne, towarzyszące zagnieżdżaniu zarodka w macicy. Również jest to naturalny objaw. Wówczas plamienie jest delikatne, w kolorze jasnoróżowym, a trwa kilka godzin. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne. Plamienie brązowe z kolei może świadczyć o niedoborze hormonalnym, ale też infekcji intymnej lub nawet nadżerce. Czasem jest symptomem poronienia zagrażającego, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy, to jest: bóle krzyża, skurcze macicy. Jest to sygnał, by niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Oczywiście z uwagi na fakt, że ciąża to okres wymagający wyjątkowej troski o rozwijający się zarodek, a później płód, nie można bagatelizować żadnych objawów. Być może pomocny okaże się również nasz artykuł, który tłumaczy, co powinno niepokoić i kiedy plamienia stanowią zagrożenie dla ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia. Trudno doradzić cokolwiek w tej sytuacji – jeśli jednak plamienie nie ustąpi albo zintensyfikuje się – proszę nie czekać na termin wizyty u ginekologa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.