Czy mam już przyjmować statyny?

Kobieta lat 39 od kilku lat mój cholesterol skacze,bardzo bronie się przed statynami . Moje wyniki trójglicerydów zawsze są w normie ostatnio 57 ,hdl 62,6 ,calkowity 232,ldl 149 ostatnio gdy dwa dni przed badaniem nie jadlam słodyczy i tłustych rzeczy byl tg 57 ,hdl 53,9 ,calkowity 204 i ldl 139. Leczę hashimoto ,mój tata mial miazdzyce ale nadużywał też alkoholu. Czy powinnam juz zazywac statyny czy stosowac diete?

Dzień dobry,

W zaistniałej sytuacji warto zadbać przede wszystkim o odpowiedni styl życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność ruchową, należytą higienę snu, konstruktywne radzenie sobie ze stresorami życia codziennego, znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks, dobre relacje z bliskimi oraz właściwy sposób odżywiania, charakteryzujący się przede wszystkim marginalną ilością produktów o wysokim stopniu przetworzenia (słodyczy, słonych przekąsek, słodkich napojów, dań typu fast food), natomiast wysoką podażą świeżych warzyw, w tym również strączkowych i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niesolonych orzechów, pestek, nasion, dobrej jakości oliwy z oliwek extra virgin, przypraw, ziół, a także wyważoną konsumpcją jaj, chudego mięsa, nabiału i ryb, zwłaszcza tłustych gatunków ryb morskich. Jednym słowem, aby zadbać o swój lipidogram i jednocześnie chronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi warto w pierwszej kolejności zadbać o fundamenty, czyli zacząć regularnie uprawiać sport, odpowiednio długo spać i przestrzegać sposobu odżywiania opartego na przykład o wzorzec diety śródziemnomorskiej lub diety DASH.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/