Czy to jest prawidłowy cholesterol?

Witam mam zrobione wyniki cholesterolu ,tyko wynik w Anglii nie jest taki sam jak jest w Polsce. Może któryś z lekarzy mi podpowie co mam zrobić by poprawić wynik jeżeli jest nieprawidłowy. Serum cholesterol level 3.4 mmol/L Serum cholesterol/HDL ratio 3.6 Serum HDL cholesterol level 0.95 mmol/L (0.91 -1.42) Serum non high density lipoptotein cholesterol level 2.42 mmol/L czy to jest prawidłowy wynik, czy należ wprowadzić jakieś ograniczenia. Dodam że jestem na diecie warzywnej z dodatkiem ryb od 2 miesięcy.

Dzień dobry,

Choć nie ulega wątpliwości, że trudno jest interpretować wyniki badania lipidogramu na odległość i bez szczegółowej znajomości Pańskiego stylu życia, to jednak wygląda na to, iż zamieszczone przez Pana parametry są jak najbardziej prawidłowe. Warto zwrócić uwagę, że dbałość o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, w tym prawidłowe stężenia lipidów w osoczu krwi w perspektywie długofalowej sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność ruchową, należytą higienę snu, konstruktywne radzenie sobie ze stresorami życia codziennego, znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks, dobre relacje z bliskimi oraz właściwy sposób odżywiania, charakteryzujący się przede wszystkim marginalną ilością produktów o wysokim stopniu przetworzenia, natomiast wysoką podażą świeżych warzyw, w tym również strączkowych i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niesolonych orzechów, pestek, nasion, dobrej jakości oliwy z oliwek extra virgin, a także wyważoną konsumpcją jaj, chudego mięsa, nabiału i ryb, zwłaszcza tłustych gatunków ryb morskich. Jednym słowem, aby zadbać o swój lipidogram i jednocześnie chronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi warto w pierwszej kolejności zadbać o fundamenty, czyli zacząć regularnie uprawiać sport, odpowiednio długo spać i przestrzegać sposobu odżywiania opartego na przykład o wzorzec diety śródziemnomorskiej, natomiast dopiero w drugiej kolejności można zacząć zastanawiać się nad urozmaicaniem naszego jadłospisu poprzez włączanie do codziennego, bądź tygodniowego menu określonych produktów żywnościowych, przypraw, ziół, czy chociażby suplementów diety popartych dowodami naukowymi o wysokim stopniu wiarygodności.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424