Czy mam leczyć się hormonalnie?

Od 15 r.ż. mam podwyższony wynik TSH. Badania ponawiam co kilka miesięcy. Co dziwne, poziom TSH od tych kilku lat stale waha się pomiędzy poziomem 5.00 - 7.50 (norma <3.45 ulU/ml) i nie wykazuje tendencji wzrostowej. aTPO, aTG w normie. FT4 w normie (przy wzroście TSH spada do ok. 13.00 pmol/l, przy spadku TSH wzrasta do ok 16.00 pmol/l), FT3 w normie, zazwyczaj ok. 5.00 pmol/l (przy wzroście TSH, poziom FT3 lekko wykracza ponad górną normę). USG tarczycy bez widocznych zmian, obj. lewego płata - 5.3ml, prawego - 4.6ml (wykonane w wieku 17-lat). Jeżeli ma to jakieś znaczenie - zauważyłem, że najwyższy poziom TSH 6.00-7.00, mam w okresie zimowym, a najniższy 5.00-6.00 w okresie letnim. Spotkałem się z diagnozą, że podwyższony poziom TSH może nie być spowodowany chorobą tarczycy. Dlatego też wykonałem szereg innych badań: morfologia, OB, mocz, glukoza, insulina, kreatynina, wapń, potas, żelazo, ferrytyna - w normie, cholesterol całkowity - 101 mg/dl, witamina D3 - 15.29 ng/ml, kortyzol - 199.00 ng/ml. Poza tym echo serca w normie, tomografia głowy bez widocznych zmian, holter ciśnieniowy lekkie wahania ciśnienia w ciągu dnia (średnie ciśnienie - 122/70, najwyższe popołudniu - 145/110, najniższe podczas snu - 70/35). Endokrynolog sugerował dalszą diagnostykę i nie rozpoczynanie leczenia hormonalnego póki poziom TSH nie przekroczy 8.00-9.00. Głównymi zaleceniami było zmiana stylu życia. Niestety od tych kilku lat zmagam się z kilkoma dolegliwościami, które uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie i zwiększenie aktywności fizycznej, są to m.in. - zawroty głowy "poczucie bycia w ruchu", chroniczne zmęczenie, bardzo zimne kończyny dolne, sporadyczna bezsenność, problemy z koncentracją i z przybraniem na wadze (lekka niedowaga). Czy rozpoczęcie leczenia hormonalnego w moim przypadku jest zasadne i zlikwiduje uciążliwe objawy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że trwające objawy oraz niepewność diagnozy są dla Pana uciążliwe.

U osób zdrowych w stanie eutyreozy (czyli z prawidłową produkcją hormonów tarczycowych) poziom TSH oscyluje między 0,4 a 2,5 mIU/l. Wyniki, które Pan opisał, jak wysoki poziom TSH przy jednoczesnym prawidłowym poziomie FT4 oraz w połączeniu z obrazem klinicznym (symptomy choroby) mogą wskazywać na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Dopóki poziom tyreotropiny nie przekroczy 10mlU/l jest to łagodna niedoczynność. Nie istnieją jednoznaczne wskazówki co do postępowania w leczeniu subklinicznej niedoczynności gruczołu tarczowego. Decyzję o rozpoczęciu farmakoterapii podejmuje lekarz w odniesieniu do konkretnego przypadku. Bierze wtedy pod uwagę objawy chorobowe pacjenta, poziom dyskomfortu, jaki powodują, inne choroby przewlekłe, styl życia, a także inne przyjmowane leki, które mogą wpływać na wyniki badań.

Wśród objawów tzw. utajonej niedoczynności gruczołu tarczowego można wymienić te, o których Pan wspomniał, jak nadmierne zmęczenie, senność, problemy z koncentracją uwagi (tzw. brain fog), niska tolerancja zimna. Poza tym mogą być to bóle głowy, zaparcia, obniżony nastrój, depresja. Wszystko są to objawy niespecyficzne, czyli ich źródłem może być wiele różnych schorzeń.

Zapotrzebowanie organizmu na hormony tarczycowe zmienia się w zależności od wielu czynników, zdrowa tarczyca reguluje ich produkcję odpowiednio reagując na sygnały ustroju. Jedną z takich zmiennych jest pora roku. Zazwyczaj w zimnych miesiącach jesienno-zimowych nasze organizmy potrzebują więcej tyroksyny, Pana obserwacje to potwierdzają.

Zwiększony poziom TSH to ryzyko rozwoju pełnej niedoczynności tarczycy w ciągu kilku-kilkunastu lat. Ponieważ badanie USG wykonywał Pan aż 4 lata temu, sugerowałabym jego powtórzenie, by sprawdzić bieżący stan tarczycy. Proponowałabym również dokładniejsze zapoznanie się ze specyfiką tego schorzenia tak, by mógł Pan jeszcze dokładniej obserwować swój organizm oraz pozostawanie pod stałą opieką lekarza endokrynologa.

Proponuję również lekturę artykułów poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Pozdrawiam ciepło i życzę poprawy samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.