Czy mam niedowagę?

Witam;) Mam na imię Kasia, 14 lat, ważę 42 kg i mam 166 cm wzrostu. Chciałabym przytyć, ale nie mogę. Wszyscy mi mówią, że jestem za szczupła jak na ten wzrost. Czy to prawda? Czy coś jest ze mną nie tak?  Proszę o szybką odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Jesteś w wieku dojrzewania. Twój organizm cały czas się rozwija i rośnie. W Twoim przypadku najpierw urosłaś, a dopiero potem nabierzesz kobiecych kształtów. Twoja obecna masa ciała na siatkach centylowych BMI wskazuje na wartość poniżej 3 centyla. Oznacza to, że masz niedowagę. Jeśli jednak Twoja waga równomiernie wzrasta wraz ze wzrostem cm i nie obserwujesz długotrwałego utrzymywania się tej samej ilości kilogramów, nie masz się czym martwić. Jeśli jednak Twoja masa ciała nie zmienia się od dłuższego czasu (kilku miesięcy - 4-5), powinnaś wybrać się do pediatry, aby zbadał czy wszystko w porządku.

Musisz także wiedzieć, że prawidłowe nawyki żywieniowe pomagają utrzymać prawidłową masę ciała nie tylko osobom z tendencją do przybierania na wadze, ale także tym z niedowagą. Powinnaś dostarczać odpowiedniej ilości kalorii z pożywieniem w stosunku do Twojego wieku, aktywności fizycznej i wzrostu. Posiłki spożywaj często (4-5 razy), o małej objętości, ale o dużej wartości odżywczej. Oznacza to, że powinny być zdrowe i bogate w białko, węglowodany złożone, tłuszcze nienasycone i witaminy oraz składniki mineralne. O zdrowych nawykach poczytasz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pozdrawiam.