Czy waga u 13-latki jest prawidłowa?

cześć mam na imię patrycja. waże 42 kg i mam 13 lat i 166 cm wzrostu. czy coś jest ze mną nie tak, czy każdy tak ma?

Witaj. Jesteś w wieku dojrzewania, co oznacza, że Twoja sylwetka cały czas się zmienia, a co za tym idzie również masa ciała i wzrost. Zastanów się czy w ostatnim czasie mocno nie podskoczyłaś w górę ze wzrostem, a waga tylko nieznacznie się zwiększyła? Wg najbardziej popularnego wskaźnika (Body Mass Index - BMI) Twoja masa ciała jest za niska, natomiast wg siatek centylowych (stosowanych u osób do 18 roku życia) Twoja masa ciała jest między 25 a 10 centylem - co oznacza dolną granicę, natomiast Twój wzrost jest między 75 a 90 centylem, co z kolei oznacza górną granicę. Jednym słowem nie musisz się martwić, jeśli tylko czujesz się dobrze i stan Twojego zdrowia również jest prawidłowy. Pamiętaj, aby jeść regularnie, 5 posiłków dziennie i nie głodzić się. To, że Twoja waga jest niska nie oznacza, że powinnaś jeść niezdrowe produkty np. typu fast food, słodycze czy słodzone napoje - zawierają one tylko tzw. puste kalorie, a nie mają praktycznie żadnych wartości odżywczych, które dla organizmu (np. prawidłowego wzrostu) są niezbędne. Pozdrawiam.