Czy mam objawy depresji?

Mam 15 lat. Jak na swój wiek jestem dojrzała psychicznie, jednak od jakiegoś czasu straciłam ochotę do życia. Miałam takie plany, ale teraz czuję, że to już nie ma sensu. Wydaje mi się, że to co budowałam nagle się zawaliło.

Ciągle mam zawroty głowy, źle się czuję. Jestem nieszczęśliwa, czuję pustkę. Ostatnio wieczorem bez powodu dostałam jakiegoś ataku płaczu. Nie mogłam przestać. Wcześniej myslałam, że nic nie ma sensu, rozmyslałam nad moim życiem.

Dziś przez cały dzień płakałam. Jak już przestałam, przytuliłam się do przyjaciółki. To bylo tak mocne, że wtedy jeszcze bardziej wybuchnęłam płaczem. Nie mam na nic ochoty i siły. Jestem wykończona. Trudno rano się budzę. Czy może to być depresja? :(

Witam!

Opisane przez Ciebie objawy są niepokojące. Aby uzyskać diagnozę musisz się udać do lekarza psychiatry. Lekarz po przeprowadzeniu badań i obserwacji może stwierdzić, co Ci dolega. Po postawieniu diagnozy zaleci dalsze działania terapeutyczne.

Ważne też, abyś poinformowała swoich rodziców, co się z Tobą dzieje. Nie jesteś jeszcze osobą pełnoletnią, dlatego rodzice powinni wiedzieć o tym, jakie zamierzasz podjąć kroki w tej sprawie. Może się też okazać, że rodzice będą musieli Ci towarzyszyć podczas wizyty u lekarza.

Pozdrawiam