Czy mam szansę na powrót do normalnego życia lecząc depresję?

Witam, mam 44 lata i od ponad 6 lat leczę się na depresję. Najdłużej zażywanym przeze mnie lękiem, który się sprawdzał była setralina. W pewnym momencie jej działanie osłabło, od tego czasu zmieniłam leki już czterokrotnie, oczywiście w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, bo albo skutki uboczne były nie do zniesienia lub lek nie działał tak jak się spodziewałyśmy. Zaczynam tracić nadzieję, że pewnego dnia obudzę się tak mocna jak kilkanaście lat temu, mam ataki lęku, paniki, płaczę pomimo braku powodu do takiej reakcji. Od dłuższego czasu zaczęłam myśleć o śmierci, jak o jedynym rozwiązaniu i uwolnieniu się od tego bólu psychicznego, który jest momentami nie do wytrzymania. Boję się, że "zwariuję ", że postradam zmysły. Chodziłam na terapię, ale nie stać mnie było na jej kontynuowanie, więc po 4 mies. ją przerwałam, na terapię z NFZ czekam i mogę jeszcze czekać lata. Czy jest nadzieja, że trafię na odpowiednio dobrane leki, które pomogą mi przywrócić radość i sens życia?
KOBIETA, 44 LAT 2 miesiące temu

Jest jednak nadzieja na poprawę i powrót do normalnego życia. Warto wiedzieć, że istnieją różne klasy leków przeciwdepresyjnych, a czasem kluczem do sukcesu może być zmiana klasy leku, na przykład na inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy (NDRI) lub leki z grupy agonistów receptorów melatoniny. Czasami lekarze mogą rozważyć augmentację, czyli dodanie do terapii innego leku, który wspomoże działanie głównego antydepresantu.Kolejną opcją są terapie niefarmakologiczne, takie jak terapia interpersonalna (IPT) lub terapia oparta na uważności (MBCT), które mogą pomóc w radzeniu sobie z emocjami i stresem. Zmiana stylu życia, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, zdrowa dieta oraz techniki relaksacyjne,mogą wspierać leczenie farmakologiczne i poprawić ogólne samopoczucie. W tej trudnej sytuacji ważne jest, aby pamiętać, że nie jest Pani sama. To, że szuka Pani pomocy i rozważa różne opcje, to już duży krok naprzód. Depresja to choroba, która może wymagać czasu, cierpliwości i różnych podejść, zanim znajdzie się to, co zadziała najlepiej. Psychoterapia, niezależnie od wybranej metody, może odgrywać kluczową rolę w leczeniu depresji. Praca z terapeutą może pomóc w zrozumieniu głębszych przyczyn problemów, nauce radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz budowaniu narzędzi do zarządzania stresem i lękiem.To, że Pani się nie poddaje, jest niezwykle ważne. Każdy ma swoją drogę do zdrowienia, i choć może to być trudna i złożona ścieżka, warto wierzyć, że poprawa jest możliwa. Istnieje nadzieja na znalezienie terapii, która przyniesie ulgę i pozwoli odzyskać kontrolę nad życiem. Proszę o siebie dbać i pamiętać, że szukanie pomocy i wsparcia to oznaka siły, nie słabości.