Dzień dobry!
Różne opcje leczenia farmakologicznego może Pani omówić ze swoim lekarzem psychiatrą. W terapii depresji leki warto również łączyć z psychoterapią.
Pozdrawiam!
Jeżeli lek pomagał, to warto wrócić do niego po ponownej konsultacji z psychiatrą, jednak warto też się zastanowić się nad podjęciem psychoterapii. Epizody depresyjne zawsze mają podłoże emocjonalne i wiążą się z czymś co porusza wewnętrznie, wzbudza lęk lub niechęć. Pisze Pani, że nic się nie wydarzyło, jednak szkoła średnia to ważny moment życiowy, czas decyzji, wzmożonej nauki i odchodzenia od relacji rodzinnych na rzecz poszukiwania przyjaźni wśród rówieśników, pierwszych związków. Tymczasem u Pani pojawia się lęk społeczny. Leki wyciszą nastroję, jednak nie zlikwidują problemu emocjonalnego i może on w przyszłości wracać. Pozdrawiam
Witam. Proszę to skonsultować z lekarzem i pomyśleć też o psychoterapii dla siebie.
Magdalena Brabec
W takiej sytuacji należy wrócić do psychiatry i omówić z nim swój stan. On ustawi leczenie. Nie do lekarza rodzinnego. Sama niech Pani leku nie bierze. Jest Pani w wieku maturalnym, napięcie związane ze zdaniem matury jest wielkie, organizm może odczuwać nadmierne obciążenie psychiczne. W dodatku jest to wiek zmian hormonalnych, one tez mogą potęgować lęk. Zapewne potrzebuje Pani zrozumienia i wsparcia, a od tego jest psychoterapia.
Powodzenia. Maria Fraszewska
Lek to jedno. Jeśli pomagał warto do niego wrócić. Jednak nawrót pokazuje, ze potrzebuje Pani psychoterapii i przepracowania różnych swoich trudności, mechanizmów i emocji. Celem będzie nauczenie się lepszych metod radzenia sobie ze stresem, bardziej adaptacyjne mechanizmy obronne i regulujące emocje, po to, by epizody depresyjne nie powtarzały się za każdym odstawieniem leków i by potrafiła Pani radzić sobie bez leków.
Na pewno warto zrobic dwie rzeczy: skonsultowac się z lekarzem oraz wziąć pod uwagę psychoterapię. Depresja jest niestety chorobą o dość dużej tendencji do nawrotów, wiec jesli Pani czuje, ze znów dzieje się coś niepokojącego, proszę udać się do lekarza (najlepiej tego, który Panią wczesniej leczył i powiedziec co się dzieje). Do psychoterapii zachęcałabym z tego względu, ze jest bardzo pomocna w depresji, szczególnie takiej z tendencjami do utrzymywania się i nawrotów. Psychoterapia jest wręcz konieczna u osób, które mają nawroty i do tego jeszcze jakies dodatkowe problemy. Może się Pani wydawać, że troche dużo Pani zalecam, jednak robię to z tego względu, że ważne jest wczesne zapobieganie epizodom depresyjnym oraz także zapobieganie ich nawrotom. Przed Panią wazny i dośc trudny okres w życiu, pisze Pani, że jest w klasie maturalnej, dlatego tym bardziej teraz warto o siebie zadbać. O psychoterapię może Pani zapytać lekarza prowadzącego, bądź szukać samodzielnie, zawsze istnieje możliwość skorzystania z porady w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Stany depresyjne i ochota na samotność – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Epizod depresyjny i lęk przed nawrotem – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Nerwica depresyjna i zmiany nastroju – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Huśtawki nastrojów a zaburzenia depresyjne – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Co oznaczają stwierdzone zaburzenia depresyjne nawracające i fobia społeczna? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy ciąża może spowodować, że nawroty depresji miną? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Leczenie zaburzeń depresyjnych – odpowiada Cezary Maciejak
- Leczenie nerwicy lękowej i zaburzenia depresyjne – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- jak leczyć epizody depresji i niską samoocenę? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Epizody depresji i silny lęk przed krytyką i ocenianiem przez innych – odpowiada Mgr Patrycja Stajer