Czy mam wykonywać to ćwiczenie przeciwko bruksizmowi?

Dzień dobry, ostatnio miałam zabieg wstrzykiwania botoksu w zwacze z powodu bruksizmu. Pani wykonujaca zabieg kazała robić mi ćwiczenie polegające na zaciskaniu z całej siły żwaczy w ich najbardziej spiętym punkcie. Ćwiczenie to mam wykonywać Codziennie przez 30 sekund. Czy jest ono dobre? Czy będzie działać i będą efekty?
KOBIETA, 23 LAT 11 miesięcy temu

Samo wstrzyknięcie botoxu i ćwiczenia najczęściej nie wystarczają w perspektywie wieloletniej bo przyczyn może być wiele. Inne mięśnie przejmą funkcję tych po botoksie i problem wróci może nawet z zwiększoną siłą. Trzeba ocenić okluzję czyli układ zębów górnych do dolnych, niekiedy przeprowadzić leczenie ortodontyczne lub usunąć 8, konieczna jest wizyta w gabinecie w celu dokładnej diagnostyki.