Przyczyny bruksizmu u dorosłego człowieka

Witam, co moze byc przyczyna bruksizmu u doroslego czlowieka?

Główną przyczyną jest stres. Z przyczyn stomatologicznych: braki zębowe, nieprawidłowe kontakty na zębach własnych lub na źle wyprofilowanych wypełnieniach, wadliwie ukształtowane powierzchni protez, mostów, koron itp. W leczeniu polecam stosowanie szyny relaksacyjnej na noc oraz zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, która redukuje masę mięśniową żwaczy i w konsekwencji siłę zgryzu, co przekłada się na zmniejszenie dolegliwości (porannego bólu głowy, ścierania powierzchni zębów itd.). Efektem ubocznym zabiegu jest wyszczuplenie twarzy (przy przerośniętych żwaczach jest ona "kwadratowa").