Jaki jest najlepszy sposób na walkę z bruksizmem?

Jaki jest najlepszy sposób na walkę z bruksizmem? Cierpię na bruksizm odkąd przeżyłem pół tora roku temu wielką traumę. W końcu udało mi się zaakceptować to co się stało i uleczyć się ze stłumionych emocji, natomiast bruksizm ze mną został i nie wiem jak go leczyć. Dietę mam bogatą w kwasy omega 3, nie piję alkoholu, nie żuję gum do żucia, nie stresuje się i wydawać by się mogło wszystko robię jak należy, lecz dalej zgrzytam strasznie w nocy zębami i budzę się każdej nocy bez powodu.

Witam.

Bruksizm najczęściej jest spowodowany nadmiernym stresem. Ciągłe występowanie "zgrzytania" zębami może oznaczać, że trauma wciąż na Pana oddziałuje - mimo, że jest Pan przekonany o "wyleczeniu się". Zachęcam do kontaktu z psychologiem lub psychoterapeutą, który pomoże poradzić sobie z problemem.
Stomatolodzy oferują również nakładki (szyny) zgryzowe dla ludzi, którzy cierpią na bruksizm. Warto zadbać o zęby do czasu pozbycia się problemu i zaopatrzyć się w taką.

Pozdrawiam i powodzenia.

W leczeniu bruksizmu niezbędna jest wielospecjalistyczna opieka. Psychoterapia połączona z opieką stomatologiczną i odpowiednimi szynami relaksacyjnymi. W terapii bruksizmu z powodzeniem od lat stosujemy toksynę botulinową (rutynowa procedura w USA) która znosi napięcie mięśni żwaczy i powoduje ustąpienie objawów. U większości pacjentów ulga w postaci zniesienia napięcia odczuwalna jest w zasadzie natychmiastowo, a efekt ten zwiększa się i osiąga maksimum po ok 4-6 tyg. Po 3-5 miesiącach zabieg należy powtorzyć i tak przez ok 2 lata. Po tym czasie zazwyczaj dochodzi do hipotrofii mięśni i problem znika.

Witam
Jeżeli nie będą u Pani skutkować szyny relaksacyjne dobrym rozwiązaniem i jedną z metod leczenia jest podanie toksyny botulinowej ( botoksu ) w żwacze. Relaksuje to mięsień i wytraca Pani odruch zgrzytania.