Jak działa botoks przy bruksizmie?

Dzień dobry, w związku z moim problem - bruksizmem- skorzystałam (u chwalonego dr med. estetycznej) z botoxu w mięśnie żwacze przy okazji, w zmarszczki poziome czoła. Mam 32 lata. Rozrośnięte mięśnie żwacza były asymetryczne, większe z prawej strony. Efekty zabiegów są takie - w tydzień po podaniu, opadły mi brwi i pomniejszyły się oczy (tzw. hooded eyes). Ogólnie twarz ma wyraz jak u "angry bird" - trwa to do dziś (jest 2 miesiące po), dół twarzy mocno zeszczuplał. Pojawiły się worki pod oczami i olbrzymie bruzdy nosowo-wargowe. Asymetria dalej jest - tylko w innym miejscu (na wysokości skroni). Jestem załamana, ponieważ wyglądam 10 lat starzej, choro i na zmęczoną. Miałam zadbaną twarz, a teraz w otoczeniu się mnie pytają czy na pewno jestem zdrowa? Jeżeli chodzi o zęby to zgrzytam wciąż więc w zasadzie jestem zdziwiona, że mimo to, żwacze aż tak zeszczupały. Czy te (d)efekty się cofną? Czy jak botox skończy działać to twarz zmieni objętść i nie będzie takich brzud? Jak mogę sobie pomóc w obecnej sytuacji? Bardzo proszę o rady.

Po pierwsze - radzę odwiedzić fizjoterapeutę specjalizującego się w technice P-DTR w celu ustalenia przyczyn hipertonii nerwowo mięśniowejj. Po drugie zdecydowanie zalecam konsultację z dentystą leczącym chirodontycznie - wadę postawy razem z asymetrią czaszkowo-zgryzową. Po trzecie - toksyna botulinowa powoduje paraliż mięśniowych nie likwidując przyczyn bruksizmu. Pozdrawiam

Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe. Sugeruję zgłosić się do stomatologa, który zajmuje się tym problemem, prawdopodobnie wymaga Pani zastosowania szyny relaksującej. Jeśli nie będzie Pani leczyć bruksizmu, toksyna botulinowa przestanie działać, a żwacze będą dalej rosnąć, problem będzie się pogłębiał.
Efekt działania toksyny botulinowej w obrębie czoła również jest przemijający, więc po 3-6 miesiącach wszystko wróci do stanu sprzed zabiegu. Efekt, opisywany przez Panią jako wyraz twarzy kojarzący się z Angry Birds, to prawdopodobnie efekt Mefisto, który można bardzo łatwo skorygować podczas wizyty kontrolnej.
reasumując - powinna Pani zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza, który wykonał u Pani w/w zabiegi. On dokładnie wie, jakie dawki toksyny podał, i jak ewentualnie skorygować powstałe defekty do czasu całkowitego ustąpienia działania leku. Opcją jest także wizyta u innego lekarza, mającego duże doświadczenie w zabiegach z użyciem toksyny botulinowej w medycynie estetycznej.