Jak skutecznie leczyć bruksizm?

Witam, Od lat cierpię na bruksizm, szyny relaksacyjne działały na chwile, a i tak mam problem bo po noszeniu bolą mnie zęby. Zęby są coraz bardziej starte, kruszą się. Nie wiem co mam robić. Czy psychoterapia byłaby rzeczywiście skuteczna albo podcięcie wędzidełka? Mam wadę wymowy i logopeda zasugerował że podcięcie wedzidelka byłoby wskazane. Stwierdził że to mogłoby pomóc przy bruksizmie, choć nie widzę takich informacji w internecie. Proszę o pomoc jak zatrzymać to schorzenie

Uważam, że powinna zgłosić się Pani do poradni fizjoterapii stomatologicznej. Mimo, że praca na tkankach miękkich nie wpłynie na pierwotną wadę zgryzu, z dużym prawdopodobieństwem pomoże Pani uzyskać zmniejszenie objawy i poprawi komfort życia.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w medycynie coraz częściej wskazuje się, że przypadłość bruksizmu ma podłoże psychosomatyczne. Szyny relaksacyjne czy inne leczenia stomatologiczne pomagają jedynie na objawy bruksizmu, jednak aby wyleczyć przyczyny tego schorzenia często wymagana jest pomoc psychoterapeuty lub psychiatry.

Zabieg podcięcia wędzidełka wykonuje się najczęściej przy problemach z wadą wymowy lub w sytuacjach kiedy występują trudności z przemieszczaniem języka.

W leczeniu bruksizmu znajduje zastosowanie leczenie poprzez wstrzyknięcie botoksu w żwacze, który redukuje ich działanie i tym samym pomaga w objawach. Jednak aby leczenie to było skuteczne, niekiedy potrzeba kilku lub kilkunastu takich zabiegów.

W razie jakichkolwiek wątpliwości powinna Pani skontaktować się z lekarzem stomatologiem, może Pani również spróbować zgłosić się do psychoterapeuty, który zaproponuje na przykład terapię behawioralną.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem w celu lepszego zrozumienia Pani problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/bruksizm

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.