Jak można leczyć skutecznie bruksizm? [PORADA EKSPERTA]

Witam, od dłuższego czasu mam problem z bruksizmem, co bylo powodem strasznych migren i ścierania się kłów. Dlatego poddałam się botoksowi żwaczy juz drugi raz oraz mam szynę relaksacyjną. Niestety nadal codziennie w nocy zgrzytam, co widzę po deliktnym ścieraniu się szyny i po rannych bólach glowy. Bardzo mnie to niepokoi bo nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Probowalam relaksacji ale z marnym skutkiem. Co w takim przypadku lekarz sugeruje?

Szanowna Pani, zwykle bruksizm dotyczy tych osób, które mają problem ze zgryzem i niewłaściwym napięciem. Warto się wybrać do dobrego ortodonty, który zadziała nad przyczyną. Niech sobie Pani też spróbuje wprowadzić relaksacyjne masaże przed snem - delikatnie masować twarz, zwłaszcza staw s-ż okrężnymi ruchami. Niech też Pani się zastanowi, czy je Pani symetrycznie, czyli żuje zarówno lewą jak i prawą stroną? Jeżeli nie, proszę zadbać o tę symetrię. :) Jako neurologopeda mam sporo pacjentów z tym problemem i czasem jest to również spowodowane przez skrócone wędzidełko podjęzykowe powodujące nadmierne napięcie... Zatem sugeruję zawalczyć z PRZYCZYNĄ, a nie działać typowo objawowo poprzez szynę i naprawianie zębów. Podejrzewam, że najlepiej pomógłby aparat prostujący zgryz, ale jak napisałam - przyczyn może być więcej, w tym logopedyczne, np. nieprawidłowe przełykanie i pozycja spoczynkowa języka. To też powinien sprawdzić ortodonta. :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia, mam nadzieję, że wkrótce nie będzie się już Pani tak męczyć.

Radzę skonsultować się z fizjoterapeutą specjalizującym się w technice P-DTR w celu ustalenia przyczyn takich objawów. Najbliższym Pani jest Bartosz Michałek. Pozdrawiam serdecznie