Czy metformina może powodować hipoglikemię?

Dzień dobry, przyjmuję metforminę na insulinoopornosc, 500mg wieczorem w trakcie kolacji. Dodatkowo jestem pod opieką dietetyka, mam ustaloną dietę 1500 kalorii, kolację jestem 19-19.30. ale moje pytanie dotyczy metforminy, czy może powodować hipoglikemię? Co prawda nie miałam jak zmierzyć cukru rano, ale obudziły mnie zawroty głowy, i kołatanie serca, tętno miałam 100. Po zjedzeniu kawałka czekolady sytuacja się poprawiła. Czy możliwe że to metformina? I co dalej w takim razie?

Witam

Tak jest możliwość że to od metforminy- bo np dawka jest za duża do istniejącej Pani wagi lub dieta źle rozplanowana nie uwzględniająca tego że Pani ma insulinooporność. Trzeba by było przyjrzeć się szczegółowo co jest tego powodem ale ewidentnie w nocy ma Pani niedocukrzenie.

Magdalena Maciejewska
dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu