Czy mogę być zakażony HIV?

Dzień dobry, mam 2 pytania dotyczące wirusa hiv. W maju 2019 roku miałem dość ryzykowane zbliżenie w Amsterdamie. Mianowicie sex oralny, ale w prezerwatywie i nawet do końca nie miałem wzwodu i od tamtego czasu raz na jakiś czas przychodzą mi myśli czy się czymś nie zaraziłem. Zbliżenie było krótkie. Problem w tym, że chorowałem czy choruje na bolerioze i złapałem ją 2 razy od 2 kleszczy i robiąc badania po roku miałem podwyższone wyniki wątrobowe, ale może być to spowodowane sporą ilością antybiotyków i maści sterydowej, bo na miejscu kleszcza zrobił mi się gronkowiec i miałem w sumie aż do teraz miewam zapalenia mieszka włosowego, ale nie miałem nigdy śladów na twarzy czy tułowiu tylko na nogach i też kiedyś piłem sporo energetyków i źle się odżywiałem. Nie mam jednak żadnych objawów wirusa hiv, od ponad roku nie miałem nawet kataru, trenuje na siłowni, uprawiam sport, przez 2 lata przytyłem z 54 kg do 73 kg, więc problemów z wagą też nie miewam. W styczniu 2020 roku byłem na 3 dni w szpitalu gdzie robili mi różne testy od badania krwi po sprawdzanie serca, wątroby, płuc i nic nie wyszło oprócz lekko podwyższonych testów wątrobowych, ale nie wiem czy robili mi coś w kierunku wirusa hiv, było to prawie rok czasu po tym kontakcie. Nie pamiętam, żebym jakoś w okresie od tamtego kontaktu chorował jakoś bardzo. Drugie moje pytanie tyczy się testu na hiv. W poniedziałek 7.06.2021 byłem na szczepieniu na covid i nie wiem czy mógłbym wykonać taki test na hiv w czwartek 10.06.2021, czy jakoś to może wpłynąć na wynik, bo miewam od szczepienia rewolucje żołądkowe. To moje wyniki badań krwi z lutego 2020 czyli rok prawie po tym kontakcie : Gran. Segmentowane 42 % - Zakres 40- 70 Gran Kwasochłonne 1 % - Zakres 1 - 5 Limfocyty 47 % - Zakres 20 - 45 Monocyty 10% - Zakres 3 - 8 AST - 65 U/L - Zakres 10 - 37 ALT - 45 U/L - Zakres 10 - 41 Bilurbina całkowita - 0.62 mg/dl - Zakres 0.20 - 1.30 Czy mam jakieś powody do niepokoju? Czytałem, że do zarażenia potrzeba tyle krwi, że widać to gołym okiem. Bardzo prosiłbym o odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Wirus HIV przenoszony drogą krwiopochodną, drogą kontaktów seksualnych, drogą okołoporodową. Istnieje pewne ryzyko zakażenia się wirusem HIV. Ryzyko jest największe kiedy nie używa się prezerwatywy i dochodzi do kontaktu nasienia z błona śluzową. Na początku sądzono że seks oralny jest bezpieczny, niestety w literaturze medycznej opisywano przypadki zakażenia wirusem HIV poprzez seks oralny. Właściwie złożona prezerwatywa dobrej jakości chroni przed zakażeniem w zasadzie w 100%. Mitem jest posiadanie przez prezerwatywy mikorpory przez które rzekomo przechodzi wirus HIV. Aby miał Pan 100% pewność należy wykonać badanie w kierunku przeciwciał przeciwko wirusowi HIV. Badania takie można za darmo i anonimowo w niektórych punktach w całym kraju. Co do pobytu w szpitalu w karcie wypisowej powinno być zawarte to badanie jeżeli było zrobione. Uważa się do zakażenia potrzebne jest około 0,1 ml krwi co faktycznie jest ilością widoczną gołym okiem, jednak różnego rodzaju objawy nie są wyznacznikiem zakażenia wirusem hiv, ponieważ może ono przebiegać bez objawów. Najlepiej aby wykonał pan badanie w kierunku hiv, które da panu pewność sytuacji.

0

Ryzyko zakażenia w opisanej sytuacji jest bardzo małe. Należy jednak pamiętać, że zakażenia HIV często są bezobjawowe, a na wczesnym etapie nie powodują również odchyleń w podstawowych badaniach. Zdecydowanie zalecam wykonanie testu na HIV, zwłaszcza żeby zlikwidować Pana obawy w tym zakresie. Fakt szczepienia przeciw COVID-19 nie stanowi przeciwwskazania do wykonania testu na HIV. Im szybciej Pan go wykona, tym lepiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogę być zakażony wirusem HIV?

Witam, uprawialem seks waginalny z prezerwatywa ktora pekla po peknieciu przeszlismy do seksu oralnego bez prezerwatywy po stosunku oplukalem penisa woda byla to nowo poznana partnerka, ktora zarzekala sie ze jest czysta. Po okolo 5 tygodniach zaczelo bolec mnie lekko gardlo po 3 dniach dostalem tez katar, kichanie seriami, zatkany nos i lazwieniem oczu z ktorym uporalem sie gdy zaczolem wypluwac flegme. Od poczatku lata spalem z wiatrakiem. Na gardle do dzis zostaly mi grudki chlonne ktore sa powiekszone. Do dzis tez czyli po 2 tygodniach od najprawdopodobniej przeziebienia utrzymuje mi sie lekki katar i flegma w gardle barwy lekko zielonej badz zoltej. Przez okres tej chorobry czulem sie dobrze brak goraczki, bulu miesni, oslabienia. Dopiero teraz przez 5 dni zaczolem sie martwic spadl mi apetyt i checi spotkan. Czy istnieje duze prawdopodobienstwo ze zostalem zarazony Hiv, jesli tak to czy mozna bylo by oszacowac szanse?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Warto zbadać się w kierunku chorób wenerycznych. Partnerka mogła nie wiedzieć o chorobie lub być tylko nosicielką. Badanie w kierunku HIV przeprowadzamy po ok 6 tygodniach od narażenia się. Jest to czas potrzebna na wytworzenie się ewentualnych p-ciał. Jest niestety wiele innych chorób przenoszonych drogą płciowa, więc w tej sytuacji radzę odwiedzić lekarza. Lepiej wcześniej zdiagnozować i się wyleczyć niż czekać na późne objawy różnych zakażeń.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Upośledzenie odporności – czy mogę być zakażona HIV?

Dzień dobry. Moje pytanie wynika z ostatnio bardzo nagłośnionego problemu zakażeniem wirusem HIV. Czy na podstawie badań morfologicznych ogólnych krwi można stwierdzić możliwość zakażenia? Ostatnią sytuację kiedy istniało prawdopodobieństwo zarażenia miałam około 2 lat temu. Od tamtego czasu nie zauważyłam pogorszenia zdrowia ani zwiększonej liczby infekcji. Badania krwi wykonałam w ubiegłym roku w sierpniu i oto ich wyniki: WBC: 8,4 Neut: 4,2 Lymp:3,1 Mono: 0,7 Eos: 0,3 Bas: 0,1 RBC: 4,82 Hgb: 14,1 Hct%: 40,4 MCV: 83,8 MCH: 29,2 MCHC: 34,8 RDW%: 11,4 Plt: 217 MPV: 8,1 PCT%: 0,18 PDW: 15,2 Oprócz tych zeszłorocznych badań posiadam jeszcze wyniki badań krwi z 21.01.2010 r ponieważ byłam wtedy hospitalizowana przez okres 5 dni z powodu migreny. Oto wyniki tych badań: WBC: 8,55 RBC: 5,07 HGB: 14,2 HCT: 40,5 MCV: 79,9 MCH: 28,0 MCHC: 35,1 PLT: 244 Czy biorąc pod uwagę poprawność moich wyników badań oraz fakt, że liczba białych krwinek nie zmalała od 2 lat (a wręcz przeciwnie - lekko wzrosła, będąc cały czas w zakresie normy) istenieje prawdopodobieństwo, iż mogę być zarażona? Przyznam się, że czytałam na temat okresu bezobjawowego i właśnie interesuje mnie jak to się odnosi jeśli chodzi o liczbę białych krwinek krwi, czy one też wtedy pozostają w normie? Liczę na szybką odpowiedź. W moim mieście nie wykonują aktualnie bezpłatnych i anonimowych badań na obecność wirusa HIV i jeśli chciałabym je wykonać musiałabym się udać do Torunia, dlatego staram się w jakiś sposób wykluczyć możliwość zarażenia. Wiem też, że osoba, od której ewentualnie mogłabym się zarazić również nie choruje ani nie zauważyłam u niej znacznego osłabienia. Chociaż wiem, że to niczego nie dowodzi. Podczas kontrolnej wizyty u ginekologa 2 dni temu powiedziałam o moich obawach lekarzowi, ale zasugerował mi, iż przy poprawnych ilościach białych krwinek po 2 latach od ewentualnej ekspozycji nie powinnam się obawiać. Chciałabym jednak uzyskać poradę od innego lekarza i z niecierpliwością oczekuję na odpowiedź. Pozdrawiam Kamila z Bydgoszczy (23 lata)

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania

Witam!

Na podstawie Pani opisu, rzeczywiście zarażenie wirusem HIV może być mało prawdopodobne, jednak badania morfologii krwi nigdy nie powinny służyć do wykluczenia lub potwierdzenia takiej infekcji. Jest to badanie zbyt mało wiarygodne, a konsekwencje z nieropoznanej infekcji zbyt duże.

Dlatego, mimo wszystko, jeżeli wystąpiła w przeszłości sytuacja ryzykowna, proponowałbym wykonanie anonimowego testu - rozwieje to ostatecznie wszelkie wątpliwości.

Serdecznie pozdraiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty