Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę dać dziecku borówkę?

Dzień dobry, moje dziecko ma półtorej roku, od pewnego czasu ma ochotę na borówki amerykańskie. Nie wiem czy powinnam mu je dawać bo wiadomo że mają skórkę a nie Jestem pewna czy by w całości tego nie połknął. Czy gdyby połknął w całości to coś. Y się stalo? Nie chcę żeby zostało mu coś na żołądku. Borówki są z ogrodu, nie są niczym pryskane
KOBIETA, 31 LAT 10 miesięcy temu

Zasady szczepień - co musisz wiedzieć?

Choć szczepienia są bardzo ważne dla zdrowia, to igła i strzykawka wywołują krzyk oraz płacz u każdego małego dziecka. Nie powinno to zniechęcać do poddawania szczepieniu swoich pociech. Każdy rodzic powinien dostosować się do podstawowych zasad przeprowadzenia szczepienia, które zostały zaprezentowane w materiale filmowym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

może Pani dać dziecku borówkę, a nawet powinna Pani – borówka amerykańska jest bardzo cennym owocem i w sezonie powinna być spożywana jak najczęściej z uwagi choćby na wysoką zawartość witaminy C, B oraz obecność antyoksydantów. Jeśli ma Pani ochotę, to szczegółowo omawia tę kwestię nasz artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/borowka-amerykanska.

Pani obawy o skórkę borówki amerykańskiej są niesłuszne – nie ma powodu, by obierać niektóre warzywa czy owoce, jeżeli tylko na skórce nie znajdują się pestycydy, bowiem tylko one mogą zaszkodzić. Na żołądku nic się nie może osadzić czy osiąść – skórka przyklejona do ściany żołądka to popularny mit, który nie ma pokrycia w rzeczywistości. Odsyłam do obszernej odpowiedzi na pytanie pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zjedzenie-owocow-ze-skorka-moze-powodowac-wymioty.

Jedynym zagrożeniem w tej sytuacji może być ryzyko zadławienia – dlatego zaleca się, by pokarmy „kuliste” (mogące utkwić w drogach oddechowych dziecka i odciąć mu dostęp do powietrza) kroić wzdłuż na pół. Tak też może Pani robić dopóki dziecko nie nauczy się właściwie obchodzić z takimi produktami (zwłaszcza jeśli nie były podawane tak wcześniej).

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-pomoc-przy-zadlawieniu-kazdy-powinien-znac-rekoczyn-heimlicha.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy