Czy zjedzenie owoców ze skórką może powodować wymioty?

Mam 20 lat. Od kiedy pamiętam nigdy nie jadłam żadnych skórek od owoców ani warzyw (np rzodkiewkę odbierałam, brzoskwinie itp), nie że względu na jakieś problemy z żołądkiem, lecz po prostu na obawy że ,, zostanie na żołądku". Od pewnego czasu mam ochotę na różne owoce ze skórką, ale nie wiem czy ich zdjedzenie nie skończyłoby się wymiotami.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie większość warzyw i owoców należy zjadać ze skórką – ta zasada nie dotyczy tylko małych dzieci z uwagi na ryzyko zakrztuszenia się, przyklejenia skórki np. do podniebienia lub zatrucia pestycydami wykorzystywanymi w uprawie. Tutaj informacje o tym, jak prawidłowo umyć warzywa lub owoce, by móc jeść je bez obaw: https://zywienie.abczdrowie.pl/czy-wiesz-jak-prawidlowo-myc-owoce-i-warzywa.

Skórka to źródło błonnika i bioflawonoidów, cenne witaminy i składniki mineralne również zawarte są w niej oraz bezpośrednio pod jej cienką warstwą. Proszę zapoznać się z tą infografiką: https://zywienie.abczdrowie.pl/7-owocow-i-warzyw-ktorych-lepiej-nie-obierac-ze-skorki.

Natomiast Pani obawy o przyklejenie się skórki warzyw i owoców do ściany żołądka to mit, powielany niestety przez pokolenia. Fizjologia narządu, jakim jest żołądek, nie pozwoli na to – jego błona śluzowa wydziela kwas żołądkowy, skórka zaś nie ma „technicznie” możliwości przylegania do ściany żołądka. Pojawienie się wymiotów po zjedzeniu jabłka czy pomidora ze skórą jest oczywiście możliwe – ale jest to raczej skutek zatrucia (np. z powodu złego umycia produktu). Zatem sądzę, że śmiało może Pani jeść owoce i warzywa ze skórką – oczywiście te, które się do tego nadają – będzie to działanie korzystne dla Pani zdrowia.

Być może cenny dla Pani będzie również ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/czysta-15-warzywa-i-owoce-wolne-od-pestycydow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.