Witam,
to niestety trudno ustalić – wiele zależy od tego, w jakim faktycznie stanie były owoce. Ogólna zasada mówi jednak o tym, by nie spożywać nadgniłych owoców ani warzyw – nie pomoże tu odkrawanie zepsutych fragmentów rośliny, ponieważ szkodliwe patogeny (np. patulina, która często bywa właśnie na gruszkach czy jabłkach) znajdują się w całym warzywie czy owocu. Zachęcam do lektury materiału dostępnego pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/plesn-wlasciwosci-i-zwiazki-trujace-rodzaje.
Szczególnie niebezpieczne są grzyby – zazwyczaj mylnie przypuszczamy, że pleśń jest tylko w tym miejscu, w którym się manifestuje charakterystycznym nalotem. Niestety w całym spleśniałym owocu jest toksyna wydzielana przez grzyby, a wartości odżywcze – zanikają. Toksyny te mogą kumulować się w ludzkim organizmie przez lata. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/mikotoksykoza-przyczyny-objawy-profilaktyka.
Ponieważ pleśń z łatwością się przenosi i rozsiewa, to istnieje prawdopodobieństwo, że patogen – poprzez długotrwały kontakt zepsutego owocu z innymi – znajduje się w całym kartonie. Niestety bez badań nie sposób tego ustalić, zatem nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Ponieważ jednak nadpsucie było widoczne tylko na jednym owocu, to ryzyko spożywania niebezpiecznej dla zdrowia Pani czy płodu ilości patogennych substancji jest znikome. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/mykotoksyny.
Na przyszłość warto jednak przechowywać warzywa i owoce w mniejszych pojemnikach tak, by na bieżąco móc kontrolować ich stan.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jedzenie-pokryte-plesnia-czy-jest-bezpieczne-dla-naszego-zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy pleśń z pożywienia jest niebezpieczna? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy pleśń na żywności może zaszkodzić ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogło mi się coś stać przez tę pleśń? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy pleśń zagroziła dziecku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy zjedzenie owoców ze skórką może powodować wymioty? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogło to negatywnie wpłynąć na płód? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taka pleśń mogła zaszkodzić dziecku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy w pierwszym trymestrze ciąży można jeść owoce liofilizowane? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Spożywanie owoców w czasie diety – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Czy te bakterie są niebezpieczne dla ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Mykotoksyny. Niebezpieczne substancje, których nie widać
Znajdziemy je w owocach, zbożach, orzechach, a naw
Aflatoksyny - rodzaje, właściwości, zagrożenia dla zdrowia
Aflatoksyny to rodzaj mykotoksyn, wytwarzanych prz
Mikotoksykoza - przyczyny, objawy, profilaktyka
Mikotoksykoza to zatrucie, mogące mieć charakter p