Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

z uwagi na przemiany hormonalne w okresie ciąży, a także reakcję gruczołu na gonadotropinę kosmówkową, niedoczynność tarczycy może pojawić się nawet u kobiet, u których wcześniej nie występowały żadne problemy z tarczycą.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Natomiast co do diety, to nie ma ona tak dużego wpływu na pracę tarczycy w tym okresie, by stosować się do jakichś restrykcyjnych wytycznych, choć faktycznie zaleca się ograniczenie warzyw kapustnych czy produktów sojowych. Z kolei ziemniaki, a już na pewno bataty są ważnym źródłem wielu istotnych witamin i mikroelementów i nie powinna Pani z nich rezygnować.

Proszę pamiętać, że w ciąży dieta powinna być urozmaicona, zaś pracę tarczycy będą wspierać produkty bogate w jod, magnez, miedź, cynk. Te odnajdzie Pani m.in. właśnie w batatach, rybach morskich i zielonych warzywach oraz warzywach strączkowych.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/batat-charakterystyka-walka-z-nowotworami.

O diecie przyszłej mamy szczegółowo traktuje materiał dostępny pod tym adresem, może okazać się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-przyszlej-mamy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy