Czy mogę w ciąży jeść keczup?

Witam. Czy będąc w ciąży można jeść ketchup w umiarkowanych ilościach czy trzeba całkiem z niego zrezygnować?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety, podczas którego należy zwracać uwagę na to co spożywamy.

Produktów zakazanych w ciąży jest wiele. To oczywiste, że bezwzględnie nie wolno spożywać alkoholu ani żadnych używek, ale kobieta w ciąży powinna również unikać serów pleśniowych, surowego mięso i jaj oraz słodkich napojów gazowanych. Niewskazane są również słodycze oraz dania typu fast food. Temat ten został szerzej opisany w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czego-nie-jesc-w-ciazy.

Ketchup nie jest typowym produktem, który jest zakazany w ciąży, chociaż najlepiej ograniczyć jego ilości z powodu dodatków, jakie się w nim znajdują – np. syropu glukozowo-fruktozowego. Można go spożywać w rozsądnych ilościach, jeśli wybieramy ketchup z prostym składem, bez niepotrzebnych konserwantów oraz dodatków. Można również pokusić się o przygotowanie domowego ketchupu, który będzie najlepszym możliwym wyborem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.