Czy mogłam zarazić się wirusem podczas manicure?

Witam, byłam wczoraj u kosmetyczki na manicure. Podczas frezowania Pani delikatnie rozcięła mi skore i poleciała krew. Od razu odkazilam ranę octaniseptem. Nie zauważyłam żeby frezarka była w jakikolwiek sposób odkażania po poprzedniej klientce. Jakie jest ryzyko ze Mogłam się czymś zarazić? I czy w takiej sytuacji powinnam wykonać badania? Jeśli tak to proszę o odpowiedz na co się przebadać.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jest wiele chorób, które są przenoszone drogą krwiopochodną. Należą do nich między innymi wirus HIV powodujący chorobę AIDS, a także wirus WZW powodujące wirusowe zapalenie wątroby.

Ciężko stwierdzić, czy na frezarce takie patogeny były. Raczej kosmetyczka powinna odkażać sprzęty, celem uniknięcia takich sytuacji. Jeżeli nie jest Pani pewna ewentualnego zarażenia, można wykonać testy wykrywające wymienione wcześniej schorzenia. Wskazana jest też konsultacja z lekarzem chorób zakaźnych.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-zakazenie-wirusem-bylo-mozliwe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-w-tym-wypadku-ryzyko-zakazenia-krwiopochodnego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.