Czy mogłam źle oddać mocz?

Witam. Około miesiąc temu robiłam badania moczu, posiew i ogólne. Wyszła mi bakteria streptococcus agalactiae. Bralam antybiotyk, zrobilam ponowne badania moczu. Ogólne wszystko jest w porządku, lecz w posiewie wyszła mi kolejna bakteria klebsiella pneumoniae. Mam 18 lat, nie mam żadnych objawów. Czy mozliwe jest ze moglam źle oddać mocz do badania, dlatego wyszła mi kolejna taka bakteria?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

bakterie, które wyszły w Pani badaniach, normalnie występują w układzie pokarmowym, a konkretnie w jelitach. Istnieje możliwość, aby przeniosły się one do innych układów, w tym również do układu moczowego, powodując jego zakażenie.

Co do poprawności pobrania próbki moczu, to do badania powinno się używać porannego moczu z tzw. środkowego strumienia. Chodzi o to, żeby próbka poddana badaniu pochodziła z pęcherza moczowego, a nie cewki moczowej, ponieważ drobnoustroje w tych miejscach mogą się różnić.

Jeśli nie ma Pani objawów, to dla pewności można jeszcze raz wykonać badanie. Z wynikami powinna się Pani udać do lekarza, który zaplanuje dalsze postępowanie.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w przygotowanych materiałach poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bakterie-klebsiella-pneumoniae-w-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.