Czy mogło dojść do uszkodzenia serca?

Witam. Lat 25 mężczyzna Od lipca ubiegłego roku po bardzo intensywnym wysiłku w czasie wtedy upałów (kopanie dołów kilofem) wróciłem do domu i wynosząc śmieci poczułem bardzo mocne ukłucie w sercu i praktycznie omdlenie, połączone z ciemnością w oczach i oczywiście paniką bo nigdy nic takiego mi się w życiu nie przydarzyło. Doszło do tego ogromne osłabienie, miałem siłę tylko na leżenie. Ciśnienie miałem lekko podwyższone coś około 150/85 ale za to puls w spoczynku był około 100. Na następny dzień poszedłem do pracy i na nocnej zmianie znów się zaczęły te kłucia serca, mdłości, zawroty głowy ogromny ból w lewej ręce i zaburzenia czucia. Trafiłem na pogotowie, EKG w porządku, RTG klatki też i zostałem wypuszczony do domu. Po około miesiącu zaczęły mi się zawroty głowy od tak wstałem sobie pewnego dnia i w głowie mi się tak kręciło że nie mogłem ustać. Trafiłem na neurologię, badania idealne, RTG głowy także, przepisali hydroksyzynę i że niby od nerwów ale nic nie pomagało. Minęło samo po około trzech tygodniach. Do ostatniego miesiąca miałem spokój ale powróciło kłucie serca, ból całej lewej ręki ( całą ręką pulsuje i drętwieje), budzę się w nocy i czuję jak serce mocno bije. Poodkurzanie pokoju to dla mnie tak ogromny wysiłek jak wyjście na Kilimandżaro, nie mówiąc o krótkim spacerze z psem bo wtedy to zadyszka, że po powrocie muszę się położyć. Śpię po 12 h i cały czas zmęczony(przez to mocne bicie serca czasami nie śpię w ogóle). Czasami serce zakluje i robi mi się słabo i łapie mnie panika. Wszystkie badania idealnie, krew, TSH, poziomy glukozy, badania na pasożyty . Umówiony jestem do kardiologa ale czas oczekiwania bardzo długi. Przed tym incydentem z lipca byłem w świetnej formie, nie brałem leków ani nie miałem innych problem zdrowotnych. Czy to możliwe że w jakiś sposób uszkodziłem serce?

Dzień dobry

Opisane przez Pana objawy mogą świadczyć o nerwicy, zaburzenia lękowego ale aby to potwierdzić wskazana jest konsultacja lekarza psychiatry który potwierdzi lub wykluczyć, że opisane objawy mają związek z chorobą zaburzeń lękowych taka konsultacja przyda się dla lekarza kardiologa.

Również wskazana konsultacja kardiologa który oceni czy objawy mają charakter naczyniowo sercowego, dobrze by było wykonać holter EKG 48 godzin który w opisanych objawy wychwyci zaburzenia pracy serca.

Pozdrawiam

Witam Pana,

Jeżeli przeprowadzone badania nie wykazały u Pana choroby serca,

to należy wziąć pod uwagę, że objawy mogą mieć podłoże emocjonalne,

mogą to być zaburzenia natury psychologicznej.

Problem, który Pan opisuje może być reakcją obronną ludzkiej psychiki

na stres, uczucie niepokoju i lęku, przeżywane emocje, przemęczenie

czy traumatyczne przeżycie w przeszłości.

Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia nerwicowe,

które często przyczyniają się do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów

psychicznych i somatycznych.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji

po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni

Pana życia, które doprowadziły do opisanych objawów.

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana problemu,

dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Zachęcam Pana do konsultacji z psychologiem i podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Panu odzyskać równowagę wewnętrzną, dzięki czemu odzyska

Pan też spokój, i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/