Czy moja córka powinna się udać do ginekologa?

Dzień dobry! Moja córka w wieku 15 lat ma nieregularne miesiączki. Pierwszy okres dostała w wieku 13 lat i od tamtego czasu ma nieregularne. Często zdarza się, że dostanie i następna dostanie dopiero za 3-4 miesiące. Wspomnę, że córka była już u endokrynologa i następna wizytę ma w listopadzie. Na pierwszym badaniu było coś z tarczyca nie tak, a już drugiej razem dobrze, dlatego będzie miała badania jeszcze raz. Narzeka się na golfy itd ponieważ zdarza się że ją lekko tkz duszą. Kiedy biegała i ćwiczyła miesiączka była regularniejsza a jak przestała znowu zaczęły się nieregularne. Jak na 15 lat to ma wzrost 164 cm, a waży 49kg. Czy iść do ginekologa? Niepokoi mnie to. Dziekuje i czekam na szybka odpowiedz!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nieregularne miesiączki w przypadku Pani córki mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych związanych z niedostatkami w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego. Jeżeli wyniki badań wyszły niejednoznaczne, a córka czuje dyskomfort w okolicach szyi, to być może wskazane byłoby ponowne wykonanie badań na oznaczenie poziomu TSH, ft3, ft4 oraz anty-TPO, a także USG tarczycy. Jeżeli badania wykażą jakieś nieprawidłowości, to będzie można je skorygować np. lekiem zawierającym lewotyroksynę. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy.

Inną możliwą przyczyną nieregularności w cyklach miesiączkowych jest wiek Pani córki – przez pierwszych kilka lat miesiączkowania krwawienia nierzadko bywają nieregularne, wyjątkowo skąpe lub nadmiernie obfite, cykle krótkie lub bardzo długie. Po wykluczeniu problemów na tle hormonalnym można założyć, że wraz z biegiem czasu cykl menstruacyjny ulegnie unormowaniu. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/rzadkie-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.