Czy moja siostra może być uzależniona od alkoholu?

Mój tata zmarł 1,5 roku temu. Mam siostrę która na co dzień mieszka w Anglii z mężem i synkiem. Ale zauważyłam że siostra sięga coraz częściej po alkohol. Ja mieszkam w Polsce i nie wiem jak mam jej pomoc. Oczywiście wspomniałam coś na temat tego czy nie jest uzależniona odpowiedziała że ma wszystko pod kontrolą. Nigdy nie była apstynentka lubiła wypić ale z umiarem. Proszę powiedzieć co mam robić. Dziękuję. K.

Dzień dobry,

aby stwierdzić, czy ktoś jest uzależniony czy nie, można wykonać test wstępny, np. tutaj https://www.akmedcentrum.eu/testy/alkohol/

Natomiast najpierw potrzebna jest motywacja do tego, aby chcieć to sprawdzić, a potem ewentualnie podjąć leczenie, jeżeli wyniki będą niepokojące. Dopóki Pana siostra sama nie zdecyduje się na taki krok, Pana możliwości są ograniczone. Jednak zachęta do takiego testu wstępnego może być krokiem, na który siostra się zgodzi, co poskutkuje dalszymi krokami.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.