Czy moje objawy oznaczają IBS?

Od 2012 nie mam woreczka. Pod koniec lipca 2021 spuchłam, potem pojawił się mocny ból żołądka. We wrześniu 2o21 miałam gastroskopie. Rezultat gastropatia bez helicobakter. Brałam aż do tej pory dexilant bez przerwy. W maju 2022 kolonoskopia-czysto. W międzyczasie cały czas biegunka, czasami z krwią, puchnięcie całego ciała, brak czucia trzewnego. Lekarz rodzinny przepisywał leki (debridat, debretin, xifaxan..) . Żołądek "przestawał pracować", było mi niedobrze. Byłam u kilku gastrologow ale nic nie mówili. Odsyłali. Wszystkie badania były w porządku. Morfologia, tsh, krzywa, ujemną Yersinia, ujemną celiakia. Brałam xifaxan. Od września 2022 pogorszylo się. Po dexilancie miałam mocne pieczenie w gardle i jamie ustnej. Badania są w porządku. Odstawiłam dexilant ale boli mnie żołądek. Przed odbiciem bardziej boli. Potem delikatnie ustaje. Ale cały czas " czuje" go. Biorę teraz tylko debutir na biegunki. Od września pojawił się śluz w stolcu. Stolec jest mocno luźny, czasem biegunkowy. Ogólne samopoczucie mocno spadło. Jestem mocno osłabiona. Cały brzuch mam wzdęty. Czy to może być Ibs? Miko że robiłam kolonoskopię niedawno? Najbardziej mocno dokucza żołądek.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonano już pewną diagnostykę, która mogłaby wyeliminować poważniejsze schorzenia ze strony układu pokarmowego.

Zalecamy w pierwszej kolejności ponowną konsultację z lekarzem gastrologiem, który będzie mógł rozważyć inne przyczyny Pani dolegliwości i wdrożyć właściwe leczenie.

Istnieje pewne przypuszczenie, że może występować u Pani SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Jest on wywołany przede wszystkim zwiększoną liczbą bakterii, powodując zaburzenia trawienia i wchłaniania. Do głównych objawów tej przypadłości można by zaliczyć: bóle brzucha, biegunki o nieznanym pochodzeniu, nieprawidłowości w stolcu oraz wzdęcia.

Taka nieprawidłowość może pojawiać się przy zespole jelita drażliwego (to schorzenie powinien zdiagnozować wyłącznie lekarz specjalista), chorobach nerek, wątroby, przy stosowaniu niektórych leków, czy obniżeniu odporności.

Niepokojąca może być sytuacja, kiedy dochodzi do znacznej utraty masy ciała, obrzęków, czy anemii.

W podejrzeniu takiej przypadłości można wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej, kontrolne badania endoskopowe, a także pełną morfologię krwi wraz z oznaczeniem żelaza, ferrytyny, albuminy i witaminy B12.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-autobrowaru-w-przebiegu-sibo-objawy-przypominaja-stan-upojenia-alkoholowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.